"Lewy" alkohol na wagę złota. Jest przerabiany na płyn do dezynfekcji
5500 litrów płynu do dezynfekcji wyprodukowali wspólnie poznańscy policjanci i strażacy. Wykorzystali do tego zarekwirowany, "lewy" alkohol. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zabezpieczone trunki przekazuje jednostkom medycznym i sanitarnym.
- W czasach walki z koronawirusem jedną z podstawowych kwestii jest zabezpieczenie odpowiedniej ilości środków ochrony osobistej oraz środków do dezynfekcji. Ten asortyment jest zużywany w szybkim tempie. Pojawił się pomysł aby wykorzystać zabezpieczony do różnych postępowań alkohol - informuje podkom. Maciej Święcichowski z poznańskiej KWP.
Alkohol będzie mniej skażony z powodu epidemii
Policjanci na podstawie decyzji sądów w Kaliszu i Lesznie przejęli zabezpieczony alkohol bez znaków akcyzy. Na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 PSP w Poznaniu został przerobiony przez policjantów i strażaków na gotowy do użycia płyn do dezynfekcji.
- Receptura do produkcji została opracowana na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. Łącznie uzyskano ponad 5500 litrów takiego płynu - zaznacza podkomisarz. Substancja posłuży teraz strażakom i policjantom oraz prokuratorom.
Regularnie do m.in. szpitali trafia również alkohol zarekwirowany i zabezpieczony przez funkcjonariuszy KAS. Ostatnio lubelska KAS przekazała trzem podmiotom 1034 litry alkoholu pochodzącego z przemytu.
"500 l przekazaliśmy Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Lublinie. Z kolei 200 l alkoholu otrzymał Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Pozostałe 334 l odbierze Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie" - wylicza lubelska Izba Administracji Skarbowej.
Jak dodaje, alkohol zabezpieczony podczas działań kontrolnych prowadzonych na terenie kraju, zostanie wykorzystany do przygotowania preparatów do dezynfekcji przedmiotów, powierzchni oraz środków transportu wymagających odkażania.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl