Kupujemy coraz więcej domów i mieszkań. Rynek bije rekordy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2017,10:05 Aktualizacja: 16-08-2017,10:20
A A A

Rynek nieruchomości bije własne rekordy - powiedziała PAP ekspertka ds. nieruchomości Katarzyna Bednarczyk. Jak wyjaśniła, "w porównaniu z 2007 r. kiedy nastąpił ten pierwszy boom mieszkaniowy, sprzedaż mieszkań wzrosła o blisko 80 proc."

- Od kilku lat, w zasadzie od 2014 r., rynek nieruchomości bije własne rekordy - powiedziała PAP ekspertka ds. nieruchomości Katarzyna Bednarczyk. Jak tłumaczy - w porównaniu z 2007 r., kiedy nastąpił ten pierwszy boom mieszkaniowy, sprzedaż mieszkań wzrosła o blisko 80 proc.

program MdM, własne mieszkanie MdM, pieniądze na MdM, Mieszkanie dla Młodych

Rząd powinien przedłużyć program Mieszkanie dla Młodych?

Wtorkowa sytuacja, gdy w kilka godzin wykorzystano 67 mln zł w programie Mieszkanie dla Młodych, to potwierdzenie tego, że rząd powinien rozważyć przedłużenie MdM-u - mówił PAP Konrad Płochocki z PZFD. Jego zdaniem liczba...
W jej ocenie wpływ na taka sytuacje mają trzy czynniki. - Na pewno działania Rady Polityki Pieniężnej, która od dłuższego czasu utrzymuje stopy procentowe na bardzo niskim poziomie, a to wpływa na niższy koszt kredytu oraz nieopłacalność lokat bankowych. Nieopłacalnym stało się utrzymywanie środków na lokatach bankowych, dużo lepszym pomysłem jest zainwestowanie tych środków w mieszkania - oceniła ekspertka.

Ważnym czynnikiem, jej zdaniem, jest sytuacja na rynku pracy i niska stopa bezrobocia. - Pomaga nam to oczywiście w podejmowaniu długofalowych decyzji - wyjaśniła.

Bednarczyk podkreśliła, że w Polsce w dalszym ciągu jest zapotrzebowanie na mieszkania. - Brakuje nam około 3 milionów mieszkań, by uzyskać średnia europejską, jeśli chodzi o liczbę mieszkań na tysiąc mieszkańców - powiedziała Bednarczyk.

Zdaniem ekspertki pierwszy boom mieszkaniowy miał miejsce w 2007 roku. Wtedy ceny nieruchomości potrafiły z dnia na dzień rosnąć. - Proszę mieć na uwadze to, że wówczas były bardzo łatwo dostępne kredyty hipoteczne. Co więcej, dużo osób zaciągało kredyt w walucie - dodała.

anr, agencja nieruchomości rolnych, mieszkanie plus, przekazanie ziemi, Krajowy Zasób Nieruchomości

ANR ma tysiące hektarów na potrzeby programu Mieszkanie plus

Na potrzeby programu Mieszkanie plus mamy pulę ok. 6,5 tys. hektarów - powiedział Adam Struziak, rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych. Dodał, że działki pod budowę mieszkań będzie mógł bezpłatnie z niej pobierać Krajowy Zasób...
Bednarczyk stwierdziła, że od 2014 roku zauważamy bardzo duże ożywienie, jeśli chodzi o rynek nieruchomości. Podkreśliła, że mamy bardzo dużą podaż mieszkań, ale też względnie duży popyt na nie.

- Deweloperzy od kilku lat biją rekordy, jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości. Co trzecia transakcja jest finalizowana kredytem, natomiast pozostałe transakcje, są to transakcje gotówkowe - powiedziała ekspertka.

Oceniła, że bardzo dużo osób kupuje nieruchomości, traktując to jako inwestycje i po to, żeby zarabiać na wynajmie. Według niej: "dochody z najmu sięgają nawet 5 proc. wartości nieruchomości w skali roku".

- Największym powodzeniem cieszą się jednak te małe mieszkania ze względu na ich cenę i zdolność kredytową, która bardzo często odgrywa tutaj główną rolę - wyjaśniła Bednarczyk i dodała, że wszystko zależy od zasobności klienta, bo sprzedawane są także duże apartamenty.

stanisław karczewski, senat, nieruchomości po pgr, krztsztof jurgiel, repatrianci

Nieruchomości po PGR dla repatriantów? Marszałek ma pomysł

Nieruchomości popegeerowskie można byłoby wykorzystać na przykład dla repatriantów, dla Polaków, którzy chcą wrócić do Polski - zaproponował Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu odniósł się do zapowiedzianej...
Jej zdaniem sytuacja na rynku jest dosyć stabilna i obecnie jest bardzo duże zainteresowanie zakupem nieruchomości. - Nie sądzę, żeby w perspektywie najbliższych kilku lat coś złego zadziało się na tym rynku - powiedziała Bednarczyk.

Podkreśliła, że bardzo dużo inwestorów zagranicznych zaczęło inwestować w mieszkania na naszym rynku ze względu na niski koszt utrzymania nieruchomości, niski koszt zakupu i niski koszt życia.

- Potrzeby mieszkaniowe zawsze będą się pojawiały, a pamiętajmy o tym, że w Polsce mamy w dalszym ciągu duży niedobór mieszkań - podsumowała.

Poleć
Udostępnij