ANR ma tysiące hektarów na potrzeby programu Mieszkanie plus
Na potrzeby programu Mieszkanie plus mamy pulę ok. 6,5 tys. hektarów - powiedział Adam Struziak, rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych. Dodał, że działki pod budowę mieszkań będzie mógł bezpłatnie z niej pobierać Krajowy Zasób Nieruchomości.
KZN może zostać wprowadzony do końca roku (projekt ustawy jest w Sejmie). Będzie "administratorem" działek Skarbu Państwa, czyli także tych należących do ANR. O tym, czy działka jest odpowiednia na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, zdecydują urzędnicy.
Irena Błaszczyk prezesem ANR. Na dwa i pół miesiąca
- Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała już do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wykaz gruntów, które mogą zostać przejęte przez KZN. To ok. 3 tys. działek o łącznej powierzchni ok. 6,5 tys. hektarów - podkreślił Struziak.
Zaznaczył jednak, że grunty w większości położone są na terenach gminnych, w większości wiejskich. W wykazie są także grunty w granicach administracyjnych miast, miejscowości gminnych, zlokalizowane w pobliżu osiedli mieszkaniowych.
Kazimierz Smoliński, wiceminister MIB mówił ostatnio, że tysiące hektarów od kilkudziesięciu lat czasami leżą niewykorzystane, marnują się, sprzedawane są nieraz za niewielkie pieniądze, albo w ogóle nie są sprzedawane. Przyznał, że rząd chce je wykorzystać" m.in. pod budowę mieszkań w programie Mieszkanie plus.
Polityk podkreślił, że jeżeli grunty będą sprzedawane, to pieniądze pójdą na budowę, na uzbrojenia terenów i na realizację Mieszkania plus.
Rolnicy protestowali na ulicach Szczecina. ANR jest... zdziwiona
Program ten wchodzi w skład Narodowego Programu Mieszkaniowego, który jest oparty na trzech filarach: dostępne budownictwo na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (w ramach, którego obecnie prowadzony jest pilotaż części komercyjnej programu Mieszkanie plus), wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe (IKM) oraz społeczne budownictwo czynszowe. NPM ma pomóc stworzyć w Polsce ofertę mieszkaniową, kierowaną do wszystkich gospodarstw domowych.
Pilotaż części komercyjnej prowadzony jest przez BGK Nieruchomości. Trwają już budowy domów m.in. w Jarocinie, Białej Podlaskiej, Gdyni, Pruszkowie. BGKN zakłada, że na koniec 2017 r. w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 10 tys. lokali.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś