Kolejny głos o kłopotach z paliwem. Powstał też problem ze zwrotem akcyzy
Rolnicy z Wielkopolski także zgłaszają kłopoty z zaopatrzeniem w odpowiednie ilości paliwa do maszyn. Jednocześnie tamtejszy samorząd rolniczy podjął interwencję w sprawie zwrotu akcyzy farmerom, którzy niedawno przejęli gospodarstwa.
Wczoraj (30 sierpnia) pisaliśmy (tutaj), że rolnicy mają nieoczekiwany problem z zaopatrzeniem w paliwo. Wystąpienie w tej sprawie do resortu aktywów państwowych skierowała Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza.
Rolnicy mają nieoczekiwany problem z zaopatrzeniem w paliwo. Dystrybutorzy rozkładają ręce
Albo odmowa, albo wyższa cena
Na ten kłopot zwróciła uwagę także zaalarmowana przed gospodarzy Wielkopolska Izba Rolnicza.
„Niestety otrzymujemy sygnały od rolników, że mają problemy z zaopatrzeniem się w paliwo na rynku hurtowym. Dystrybutorzy albo odmawiają przywozu oleju napędowego, albo zwiększają koszty paliwa nawet o kilkadziesiąt groszy więcej na litrze niż w ubiegłym tygodniu” – przekazała WIR.
Jednocześnie przypomniała, że tylko do 31 sierpnia rolnicy mogą składać w urzędach gmin wnioski o zwrot akcyzy zawartej w zużytym do prac oleju napędowym. Przy czym i w tej materii powstał problem. Chodzi o rolników, którzy przejęli gospodarstwa po 1 lutego 2023 roku.
Otóż we wniosku o zwrot podatku akcyzowego składający go oświadcza, że: „ jestem posiadaczem użytków rolnych o powierzchni … ha, a współposiadaczem użytków rolnych o powierzchni … ha, a określonej w ewidencji gruntów i budynków wg stanu na dzień 1 lutego … roku, wykorzystywanych do produkcji rolnej, położonych na obszarze gminy …”.
Zmiana sposobu naliczania czynszu dzierżawnego za państwową ziemię zatwierdzona. Prezydent podpisał ustawę
Gminy nie przyjmują faktur
Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego taki zapis jest niesprawiedliwy, w szczególności dla wspomnianych farmerów, którzy przejęli gospodarstwa po 1 lutym br., np. w marcu, i od tego czasu prowadzą działalność rolniczą, a zatem m.in. ponoszą koszty zakupu paliwa.
„Otrzymujemy zgłoszenia od rolników z Wielkopolski, że gminy odmawiają przyjęcia faktur, argumentując, iż nie są oni rolnikami w dniu 1 lutego br. W związku z zatwierdzeniem przez Komisję Europejską programu pomocy dla rolników i zwiększeniem kwoty zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze, sytuacja w tym roku jest szczególna, gdyż zmieniły się zasady rozliczania II raty z sierpnia br. Zatem gminy nie mogą posługiwać się decyzją wydaną w I naborze, w lutym 2023 r., a skoro muszą wydać kolejną decyzję, mogłyby to zrobić na następcę, czyli młodego rolnika” – wskazała WIR.
Zwróciła się ona do szefa Krajowej Rady Izb Rolniczych, by ten pilnie wystąpił do ministra rolnictwa o zmianę przepisów i – tym samym – umożliwienie wspomnianym rolnikom skorzystania ze wsparcia.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś