GUS rozliczył budżety gospodarstw. Jak jest w rodzinach rolniczych?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2019,8:10 Aktualizacja: 07-06-2019,8:18
A A A

Najniższe przeciętne wydatki na osobę, najniższy udział wydatków w dochodach i największa średnia kwota nadwyżki dochodu nad wydatkami, spadek realnego przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego - tak wygląda sytuacja domostw rolników na tle innych gospodarstw domowych.

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku nadal utrzymywało się relatywnie duże zróżnicowanie przeciętnych miesięcznych dochodów i wydatków.

dochody gospodarstw rolnych, jakość życia na wsi, modernizacja obszarów wiejskich, gus

Dochody rolników rosną. Przynajmniej statystycznie

Największy wzrost przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę zanotowano w gospodarstwach domowych rolników. Tak wynika z dokumentu Głównego Urzędu Statystycznego "Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 r. w świetle...

Najwyższy przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwach domowych (2012 zł) oraz przeciętne miesięczne wydatki (1400 zł) na osobę odnotowano, podobnie jak w latach poprzednich, w gospodarstwach osób pracujących na własny rachunek poza gospodarstwem rolnym.

Najniższym przeciętnym dochodem na osobę w 2018 r. dysponowały gospodarstwa domowe rencistów (1355 zł), zaś najniższe przeciętne wydatki na 1 osobę były w gospodarstwach domowych rolników (872 zł) - o 26,5 proc. niższe od średnich wydatków dla gospodarstw ogółem.

U gospodarzy ponadto stwierdzono najniższy udział wydatków w dochodach (55,2 proc.) i największą średnią kwotę nadwyżki dochodu nad wydatkami (707 zł). Poziom średnich dochodów i wydatków w tej grupie pozostał na zbliżonym poziomie jak w roku poprzednim.

"W roku 2018 wystąpił wzrost realnego przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego ogółem na osobę - o 4,3 proc. (w 2017 r. wzrost o 6,3 proc.). Dotyczyło to wszystkich grup społecznoekonomicznych poza gospodarstwami domowymi rolników, w których dochody nominalnie pozostały na niemal identycznym poziomie co w roku 2017, a w ujęciu realnym spadły o 1,5 proc." - wskazuje GUS.

Fundusz stabilizacji rolniczych dochodów, psl, marek sawicki, rafał romanowski, dochody gospodarstw

Fundusz stabilizacji dochodów ma być ratunkiem dla rolników

Projekt ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów przygotowany przez klub PSL został skierowany do dalszych prac sejmowych. Zakłada utworzenie funduszu, z którego rolnicy mogliby otrzymywać wsparcie w razie znacznego...

Jak dodaje, na realny spadek dochodu rozporządzalnego w grupie gospodarstw domowych rolników miał wpływ przede wszystkim realny spadek dochodów z indywidualnego gospodarstwa rolnego w stosunku do roku 2017 (o 5,3 proc.).

Co ciekawe, z badania wynika, że wielu rolników prowadzi najwyraźniej różne dodatkowe działalności. Bo o ile najwyższy udział dochodów z głównego źródła utrzymania odnotowano w gospodarstwach domowych emerytów (82,7 proc.), o tyle najniższy właśnie w gospodarstwach domowych rolników (66,6 proc.).

"Najwyższy udział w strukturze wydatków ogółu gospodarstw domowych miały, podobnie jak w latach poprzednich, wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe - 24,8 proc. Stanowiły one od 20,9 proc. w gospodarstwach pracujących na własny rachunek poza gospodarstwem rolnym do 30,8 proc. w gospodarstwach rolników" -  informuje GUS.

Warto dodać, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwach domowych zamieszkujących miasta był wyższy o 29,9 proc. niż na wsi.

Różnice te wynikały z wysokości dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwa domowe, jak również związane były z większą liczbą osób wchodzących w skład gospodarstw domowych zamieszkujących wieś.

Podobnie wyglądała sytuacja w przypadku wydatków gospodarstw domowych - na osobę w gospodarstwach domowych zamieszkujących miasta były o 34,5 proc. wyższe niż na wsi (w 2017 r. o 32,6 proc.).
 

Poleć
Udostępnij