Gminy wiejskie protestują w sprawie podziału pieniędzy na inwestycje
Zarząd Związku Gmin Wiejskich RP stanowczo protestuje oraz domaga się rewizji postępowania związanego z rozdziałem środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach drugiego naboru wniosków.
Związek gmin w stanowisku podkreślił, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, nazwany impulsem inwestycyjnym, miał działaniem objąć wszystkie obszary kraju.
Rząd rusza z programem wsparcia dla gmin popegeerowskich
"W ramach pierwszego naboru wniosków do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich popłynęły pieniądze z Funduszu. Przejrzysty, chociaż nie do końca odpowiedni system naliczania wsparcia, rozdzielił kwotę w wysokości 2,680 mld pomiędzy najbiedniejsze, a zarazem zajmujące ponad 93 proc. ogólnej powierzchni kraju gminy z obszarami wiejskimi. Pieniądze trafiły do samorządów, które w ramach wspólnot zamieszkuje 14,8 mln mieszkańców. Podział pozwolił mieszkańcom uwierzyć w siłę ochronną państwa, które w ramach swoich możliwości, bez względu na przynależność polityczną, ponad podziałami pomaga wszystkim" - napisał Związek.
Ja dodał, rząd - rozdzielając pomiędzy gminy wiejskie i miejsko-wiejskie kwotę ponad 2,3 mld zł - nie tylko zmniejszył wysokość wsparcia, ale jednocześnie nie przyznał żadnej pomocy ponad 1100 samorządom z tych terenów.
"Za niedopuszczalną uznajemy argumentację dotyczącą równoważenia rozwoju obszarów wskazaną przez stronę rządową, ukierunkowaną na korzyści finansowe zaspokajające samorządy, które otrzymały środki w ramach pierwszego naboru, a zostały pominięte w drugim. Taki rozdział środków pomocowych doprowadzi do wydłużenia drogi wyjścia z kryzysu gospodarczego oraz do biegunowego zróżnicowania samorządów pod kątem rozwojowym, gospodarczym i społecznym" - brzmi dalej stanowisko gmin.
Wozy strażackie trafiły do zwycięskich gmin
Za konieczne uważają zastosowanie mechanizmu wyrównawczego. Inne postulaty, to:
- zwiększenie kwoty środków finansowych przeznaczonych na wsparcie JST w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o kwotę nie mniejszą niż 3 mld zł
- określenie w ramach RFIL czytelnych, mierzalnych oraz wspierających najbiedniejsze obszary mechanizmów, które w sposób rzeczywisty wesprą wymagające pilnej interwencji obszary dotknięte skutkami epidemii
-
rozdzielenie wskazanych środków pomiędzy te samorządy, które mimo złożonych wniosków zostały pominięte i nie uzyskały oczekiwanej pomocy w ramach II naboru wniosków
Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś