Gminy wiejskie chcą bonu inwestycyjnego
1 mln zł na gminę - wprowadzenie bonów inwestycyjnych w takiej wysokości postuluje Zarząd Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Miałyby minimalizować skutki nadchodzącego kryzysu gospodarczego z powodu koronawirusa.
We wniosku do krajowych władz Związek podkreśla, że każda z dróg i każde przedsięwzięcia oparte na przemyślanym, wspólnym działaniu strefy rządowej i samorządowej mogą uchronić kraj przed dotkliwymi skutkami pandemii.
Bezrobotni podejmą pracę w gospodarstwach?
A każdy kryzys gospodarczy można przezwyciężyć tylko drogą inwestycji.
"Inwestycje pobudzają wszystkie sektory gospodarki. Mają charakter rozwojowy i dochodowy w wymiarze lokalnym i ogólnopaństwowym. W obliczu zaistniałej sytuacji globalnej pandemii, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie już w tym roku będą w większości pozbawione możliwości inwestowania w rozwój swoich obszarów. Dlatego wskazujemy na konieczność zastosowania impulsu inwestycyjnego, który obejmie swoim działaniem wszystkie obszary wiejskie kraju" - czytamy w piśmie ZGWRzP.
Aby skutecznie przeciwstawić się kryzysowi i przeciwdziałać stagnacji, Związek proponuje wprowadzenie od bieżącego roku "Gminnego Bonu Inwestycyjnego" w wysokości 1 mln zł na gminę. Dałoby to spore możliwości działania w zakresie pobudzenia inwestycji.
Epidemia koronawirusa niszczy branżę mleczarską
"Możliwość wykorzystania bonu inwestycyjnego nie tylko na inwestycje i remonty, ale także na wkład własny przy większych projektach, będzie doskonałym katalizatorem, który pobudzi rozwój gospodarki. Bardzo szeroki horyzontalnie impuls inwestycyjny wpłynie nie tylko na uruchomienie powiązanych gałęzi gospodarki, ale również będzie przyczółkiem rozwoju i planowania inwestycji w kolejnych latach" - przekonuje Związek.
Deklarując pełne współuczestnictwo w zakresie opracowania szczegółowych zasad udzielania wsparcia w postaci "Bonu inwestycyjnego", gminy ostrzegają jednocześnie, że bez wsparcia rządu, realizacja "programów osi zrównoważonego rozwoju" zostanie zablokowana.
W ich opinii, wydłuży to również drogi wyjścia z kryzysu gospodarczego, który właśnie zaczyna realnie zagrażać samorządom.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś