Fundusz KOWR Ventures. Czym się zajmie i w co zainwestuje?
14 lipca Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz GPW Ventures podpisały list intencyjny w sprawie powołania Funduszu KOWR Ventures, który będzie inwestował w innowacyjne rozwiązania w branży rolno-spożywczej.
Projekt skierowany będzie do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Celem porozumienia jest rozwój rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego oraz obszarów wiejskich w Polsce.
Spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie - GPW Ventures oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy w zakresie rozwoju innowacji w szeroko rozumianym sektorze rolnictwa.
W tych regionach KOWR wydzierżawił najwięcej gruntów
W uroczystości podpisania listu udział wzięli: minister rolnictwa i rozwoju wsi - Jan Krzysztof Ardanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych - Artur Soboń, prezes GPW - Marek Dietl, oraz sygnatariusze listu: zastępca dyrektora generalnego KOWR - Wojciech Kędzia, oraz prezes GPW Ventures - Piotr Gębala.
- Polacy to zdolny naród, ale często traciliśmy wiele pomysłów przez brak środków finansowych. Teraz uzyskamy nowoczesne narzędzie do wspierania innowacyjnych pomysłów, które w połączeniu z potencjałem polskiego rolnictwa i doświadczeniem rolników pozwoli na profesjonalną, biznesową ocenę projektów. Współpraca GPW Ventures i KOWR to początek nowej jakości w rolnictwie - powiedział Jan K. Ardanowski.
Celem współpracy GPW Ventures i KOWR jest rozwój rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego, sektora OZE w rolnictwie, a także obszarów wiejskich poprzez finansowanie działań innowacyjnych i rozwojowych, w tym za pośrednictwem funduszy venture capital (VC). W ramach projektu GPW Ventures utworzy dla KOWR dedykowany fundusz inwestycyjny - Fundusz KOWR Ventures, którego jedynym inwestorem będzie KOWR, a zarządzany on będzie przez GPW Ventures.
W ARiMR pensje urosły. W KOWR bez podwyżek
KOWR planuje powierzyć pod zarządzanie spółce GPW Ventures do 25 mln zł w 2020 r. oraz w razie potrzeby i możliwości kolejne środki w latach następnych. Aktywa powierzone Funduszowi KOWR Ventures zostaną przeznaczone na inwestycje w przedsiębiorstwa, których działalność jest związana z poprawą konkurencyjności gospodarki rolnej i zwiększaniem rentowności gospodarstw rolnych, wspieraniem efektywnego gospodarowania zasobami i przeciwdziałaniem niekorzystnym zmianom klimatycznym, w tym OZE, czy rozwojem działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich.
- Fundusz KOWR Ventures będzie skierowany do podmiotów funkcjonujących w szeroko pojętym obszarze rolnictwa lub takich, które oferują rozwiązania dla tego rynku. Do tej pory trudno nam było oceniać innowacyjność pomysłów, które do nas trafiały, z perspektywy biznesowej. Teraz, dzięki wysokim kompetencjom w obszarze inwestycji i technologii GPW Ventures, będziemy mogli efektywnie wykorzystać potencjał polskiego przemysłu na rzecz rolnictwa - powiedział Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora generalnego KOWR.
Ziemię może kupić każdy. KOWR oferuje atrakcyjne grunty
- Misją GPW Ventures jest przyciąganie na rynek kapitałowy poprzez oferowanie finansowania zanim nastąpi debiut na giełdzie. Powołując GPW Ventures zakładaliśmy zwiększenie dostępności finansowania dla mikro-, małych i średnich firm poprzez fundusze VC. Liczymy, że działania spółki wpłyną na zaktywizowanie MŚP do wejścia na giełdę. Słuszność naszej inicjatywy potwierdzają plany Komisji Europejskiej, która zapowiedziała utworzenie specjalnego funduszu publiczno-prywatnego wspierającego IPO małych i średnich przedsiębiorstw - podkreślił Marek Dietl, prezes zarządu GPW.
- Współpraca z KOWR umożliwi wejście na drogę do upublicznienia firmom oferującym rozwiązania dla rolnictwa. W ostatnich latach polska branża rolno-spożywcza stała się istotnym graczem globalnym i stałe podnoszenie jej konkurencyjności i innowacyjności jest warunkiem dalszego rozbudowywania pozycji na rynkach światowych - dodał Marek Dietl.
Nowej giełdzie będzie towarzyszył system autoryzowanych magazynów
GPW Ventures działa jako fundusz-funduszy (ang. fund-of-funds), który lokuje środki, powierzone mu przez inwestorów, na zasadach rynkowych w funduszach VC. Wśród nich wybiera takie, których strategia zakłada inwestowanie w MŚP lub wychodzenie z inwestycji poprzez ofertę prywatną, poprzedzającą ofertę publiczną (Pre-IPO), IPO a także - w przypadku kilku rund inwestycyjnych - wtórną ofertę publiczną (SPO) - zarówno na Głównym Rynku, jak i na NewConnect.
- List intencyjny z KOWR jest tylko pierwszym krokiem dużej inicjatywy, a branża rolnicza - pierwszym jej uczestnikiem. W działalności GPW Ventures stosujemy najlepsze międzynarodowe standardy wyznaczone przez Invest Europe, a także Europejski Fundusz Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Dążymy więc do tego, aby zostać kolejnym podmiotem eco-systemu, który skutecznie wspiera finansowanie innowacji i technologii na szeroko rozumianym rynku kapitałowym - zaznaczył Piotr Gębala, prezes zarządu GPW Ventures.