Energetycy do rolników ws. pracy pod liniami: To, że udało się przejechać kiedyś, nie znaczy, że uda się ponownie!
Operatorzy linii energetycznych uczulają rolników w kwestii bezpiecznych prac polowych w pobliżu tego typu infrastruktury. Zwracają uwagę m.in. na to, że przewody latem mogą wisieć nieco niżej, a użytkowane maszyny mogą być gabarytowo większe.
Nie trzeba nikomu chyba tłumaczyć, jakie mogą być skutki zetknięcia się czy wręcz przerwania linii energetycznych. Zgony w wyniku porażenia prądem, groźne pożary czy nawet tylko uszkodzenia maszyn – o takich przypadkach podczas prac polowych niejednokrotnie donosiły służby ratunkowe. Energetycy, jak co roku, ponawiają apel do rolników o maksymalną ostrożność.
Przewody mogą wisieć niżej
„Przypominamy o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas prac polowych prowadzonych w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej. W okresie letnim wysokie temperatury mogą prowadzić do wydłużenia się przewodów linii elektroenergetycznych i zmniejszania ich odległości od powierzchni gruntu” – uczula w komunikacie spółka ENERGA-OPERATOR.
Zbiornik kombajnu zawadził o linie energetyczną. Młodziutki operator zmarł
Jak w nim dodano, prace w pobliżu linii energetycznych wymagają wcześniejszego przemyślenia i zaplanowania. Należy zdecydowanie unikać rutynowego wykonywania czynności. Zwłaszcza przy przejeżdżaniu pod przewodami nigdy nie wolno kierować się tym, że wcześniej udawało się to już zrobić bezpiecznie.
Wystarczy otwarta „klapa” silnika
„Szczególne niebezpieczeństwo mogą stanowić elementy zwiększające wysokość pojazdu, takie jak np. antena, opryskiwacz lub otwarte, w celu schłodzenia silnika, osłony maszyn.
Podczas prac polowych należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości pracujących urządzeń od przewodów linii, zwłaszcza w okresie letnim. Nie powinno się również zwiększać, np. poprzez otwieranie osłon, wysokości ruchomego sprzętu rolniczego” – wskazuje energetyczna spółka.
I apeluje, by w przypadku, gdy zauważone zostanie zagrożenie w postaci niebezpiecznego zbliżenia maszyn rolniczych do przewodów linii elektroenergetycznej, natychmiast przerwać prace polowe i kontaktować się ze specjalistami z Pogotowia Energetycznego (nr 991) lub powiadomić służby ratunkowe (nr 112).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś