Elewarr utrzymuje płynność finansową. Wiceminister ocenia raport NIK

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2021,10:00 Aktualizacja: 16-03-2021,10:32
A A A

Sytuacja ekonomiczno-finansowa spółki Elewarr w ciągu ostatnich 2 lat obrachunkowych 2018-2019 i 2019-2020 poprawiła się i utrzymuje "wysoką" płynność finansową - zapewniał Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa.

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajmowała się sytuacją w spółce wraz z informacją Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli "Zarządzanie Elewarr".

elewarr, rynek zbóż, żniwa 2020, elewarr dożynki

Elewarr ograbiony w czasach rządów PO-PSL? Mocne słowa ministra

Cieszymy się dobrymi zbiorami zbóż w tym roku - powiedział w piątek w Waplewie Wielkim (Pomorskie) minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas II Ogólnopolskiego Dnia Promocji Elewarr - Dożynki 2020. - Jesteśmy...

Chodzi o raport NIK z listopada 2020 r. NIK przeprowadziła trzecią kontrolę dotyczącą zarządzania i nadzoru właścicielskiego nad Elewarr w latach 2017-2020. Wraz z likwidacją Agencji Rynku Rolnego, od września 2017 r. właścicielem spółki stał się utworzony w miejsce Agencji - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

NIK ocenia, że zarządzanie Elewarr oraz nadzór właścicielski Ośrodka nie były prawidłowe i skuteczne. "Pozycja Elewarr na rynku skupu i przechowywania zbóż jest obecnie marginalna, dlatego zdaniem NIK należy zastanowić się nad przyszłością spółki. Rola, do jakiej została powołana - stabilizowania rynku zbóż i rzepaku oraz zabezpieczanie powierzchni magazynowych w ramach centrów interwencyjnych skupu zbóż - wyczerpała się" - stwierdziła Izba w raporcie.

NIK zauważyła ponadto, że p.o. dyrektor generalny KOWR w 2018 r. powołał trzech nowych członków zarządu "niezgodnie z przepisami prawa, bez przeprowadzenia przez Radę Nadzorczą Elewarr postępowań konkursowych".

Daniel Alain Korona, elewarr, skup zbóż, skup rzepaku, sejmowa komisja rolnictwa

Znaczenie Elewarru przeceniane? Prezes: to tylko procent rynku

- Istnieje wiele mitów na temat Elewarru pokutujących także wśród posłów i urzędników. A jest zupełnie inaczej - podkreślał podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Daniel Alain Korona, prezes zarządu firmy. Nie...

Wiceminister przekazał, że po otrzymaniu wyników kontroli NIK, szef MRiRW Grzegorz Puda wystosował pismo, "w którym jednoznacznie stwierdza, prosi i wnioskuje, aby pani dyrektor KOWR (p.o. dyrektor generalna Małgorzata Gośniowska-Kola powołana 29 października 2020 r. - PAP) podjęła działania mające na celu zwiększenia nadzoru nad działalnością spółek podlegających KOWR, ze szczególnym uwzględnieniem Elewarr, ale w kontekście takim, na który zwrócił uwagę NIK, dotyczącym wyboru członków zarządu".

Giżyński przekazał, że w grudniu 2020 r. odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, które m.in. zatwierdziło sprawozdanie finansowe, z działalności zarządu spółki za ostatni rok obrotowy, trwający do 30 czerwca 2020.

W ocenie wiceministra, dzięki wdrożonej strategii ówczesnego szefa resortu rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Elewarr "urósł do rangi istotnego gracza na rynku".

Z wnioskami NIK nie zgodził się sam Ardanowski, który uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji, a także przedstawiciele KOWR. Z kolei Daniel Korona, prezes Elewarr-u ocenił je jako "bezzasadne". - W styczniu mamy już 5 mln 800 tys. zł zysku, pod koniec lutego mamy 7 mln 300 tys. zł, a wynik będzie znacząco lepszy - powiedział.

Elewarr jest samodzielnym podmiotem gospodarczym ze 100 proc. udziałem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij