Elewarr utrzymuje płynność finansową. Wiceminister ocenia raport NIK
Sytuacja ekonomiczno-finansowa spółki Elewarr w ciągu ostatnich 2 lat obrachunkowych 2018-2019 i 2019-2020 poprawiła się i utrzymuje "wysoką" płynność finansową - zapewniał Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa.
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajmowała się sytuacją w spółce wraz z informacją Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli "Zarządzanie Elewarr".
Elewarr ograbiony w czasach rządów PO-PSL? Mocne słowa ministra
Chodzi o raport NIK z listopada 2020 r. NIK przeprowadziła trzecią kontrolę dotyczącą zarządzania i nadzoru właścicielskiego nad Elewarr w latach 2017-2020. Wraz z likwidacją Agencji Rynku Rolnego, od września 2017 r. właścicielem spółki stał się utworzony w miejsce Agencji - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
NIK ocenia, że zarządzanie Elewarr oraz nadzór właścicielski Ośrodka nie były prawidłowe i skuteczne. "Pozycja Elewarr na rynku skupu i przechowywania zbóż jest obecnie marginalna, dlatego zdaniem NIK należy zastanowić się nad przyszłością spółki. Rola, do jakiej została powołana - stabilizowania rynku zbóż i rzepaku oraz zabezpieczanie powierzchni magazynowych w ramach centrów interwencyjnych skupu zbóż - wyczerpała się" - stwierdziła Izba w raporcie.
NIK zauważyła ponadto, że p.o. dyrektor generalny KOWR w 2018 r. powołał trzech nowych członków zarządu "niezgodnie z przepisami prawa, bez przeprowadzenia przez Radę Nadzorczą Elewarr postępowań konkursowych".
Znaczenie Elewarru przeceniane? Prezes: to tylko procent rynku
Wiceminister przekazał, że po otrzymaniu wyników kontroli NIK, szef MRiRW Grzegorz Puda wystosował pismo, "w którym jednoznacznie stwierdza, prosi i wnioskuje, aby pani dyrektor KOWR (p.o. dyrektor generalna Małgorzata Gośniowska-Kola powołana 29 października 2020 r. - PAP) podjęła działania mające na celu zwiększenia nadzoru nad działalnością spółek podlegających KOWR, ze szczególnym uwzględnieniem Elewarr, ale w kontekście takim, na który zwrócił uwagę NIK, dotyczącym wyboru członków zarządu".
Giżyński przekazał, że w grudniu 2020 r. odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, które m.in. zatwierdziło sprawozdanie finansowe, z działalności zarządu spółki za ostatni rok obrotowy, trwający do 30 czerwca 2020.
W ocenie wiceministra, dzięki wdrożonej strategii ówczesnego szefa resortu rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Elewarr "urósł do rangi istotnego gracza na rynku".
Z wnioskami NIK nie zgodził się sam Ardanowski, który uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji, a także przedstawiciele KOWR. Z kolei Daniel Korona, prezes Elewarr-u ocenił je jako "bezzasadne". - W styczniu mamy już 5 mln 800 tys. zł zysku, pod koniec lutego mamy 7 mln 300 tys. zł, a wynik będzie znacząco lepszy - powiedział.
Elewarr jest samodzielnym podmiotem gospodarczym ze 100 proc. udziałem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś