Dowiedzą się wszystkiego o gospodarstwach
Sejmowa komisja rolnictwa przekazała rządowy projekt ustawy o spisie rolnym w 2020 r. do dalszych prac w Sejmie. Zakłada on przeprowadzenie od 1 września do 30 listopada 2020 r powszechnego spisu rolnego.
Podczas pracy w komisji posłowie nie wnieśli poprawek merytorycznych, natomiast Biuro Legislacyjne zabronowało szereg drobnych poprawek redakcyjnych.
Dopłat do produkcji na razie nie będzie. Resort odpowiada izbom
W imieniu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) projekt przedstawił Janusz Dygaszewicz, dyrektor departamentu systemów teleinformatycznych. Jak mówił, informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 r. Spis będzie obowiązkowy.
Dyrektor podkreślił, że wszystkie dane zebrane w spisie są poufne i będą objęte tajemnicą statystyczną. Celem spisu rolnego jest m.in. zapewnienie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i domowych, koniecznej do realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej oraz społecznej na wsi; analiza zmian, jakie zaszły w rolnictwie w latach 2010-2020.
Informacje takie są także potrzebne organizacjom międzynarodowym innym niż EUROSTAT (np. FAO i OECD), do których Polska zobowiązała się je dostarczać. Dyrektor przypomniał, że poprzednie spisy były wykonywane w 2002 r. i w 2010 r.
"Administratorem danych zebranych w spisie będzie prezes GUS. Użytkownicy gospodarstw rolnych będą mogli zweryfikować tożsamość rachmistrza spisowego, korzystając z informacji zamieszczonych na stronie internetowej GUS i stronach internetowych urzędów statystycznych, a także telefonicznie lub osobiście w biurze spisowym" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Rolnicy cenią dopłaty, ale sięgają też po inne finansowe rozwiązania
Spis będzie prowadzony w gospodarstwach rolnych osób fizycznych (gospodarstwa indywidualne) oraz osób prawnych (chodzi np. o gospodarstwa rolne prowadzone przez spółki z o.o.) i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej (mogą to być gospodarstwa rolne prowadzone przez spółki cywilne).
Według projektu, pracami spisowymi będzie kierował prezes GUS jako generalny komisarz spisowy. Na terenie województwa spisem ma kierować wojewoda jako wojewódzki komisarz spisowy. Jego zastępcą będzie właściwy miejscowo dyrektor urzędu statystycznego. Na terenie gminy pracami mają kierować: wójt, burmistrz lub prezydent miasta - każdy z nich jako gminny komisarz spisowy.
Projekt przewiduje, że na prace związane ze spisem w latach 2019-2021 przeznaczonych zostanie ok. 243 mln zł, z tego z budżetu unijnego będzie pochodziło ponad 17 mln zł.
Większość przepisów projektu wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś