Specjaliści z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej nie mają wątpliwości.
Pokaźna nadwyżka mięsa i co za tym idzie jego niskie ceny wywołane brakiem możliwości eksportu na wschód spowodują jego większe spożycie w kraju.
Jak podają eksperci Instytutu od początku 2015 roku stawki za mięso nadal spadają. W kwietniu, w stosunku do kwietnia 2014 roku, cena wieprzowiny była o 4,7 proc. niższa, a wołowiny o 0,8 proc.
Polacy - podobnie jak większość Europejczyków - spożywają coraz więcej mięsa kosztem jego przetworów i wędlin. Na rynku jest już sporo produktów funkcjonalnych, jak na przykład dania do szybkiego przygotowania czy w mniejszych...
Według analityków IERiGŻ, w wyniku trwających nadal trudności w eksporcie mięsa czerwonego oraz większej produkcji, w 2015 roku prawdopodobny jest dalszy, choć znacznie mniejszy niż w roku ubiegłym wzrost spożycia.
Spożycie wieprzowiny może zwiększyć się ok. 1 kg/osobę, a wołowiny o 0,1 kg/osobę. Nadmiar mięsa zwiększy też jego ubój.
W całym roku możliwy jest dalszy 2-4 proc. wzrost uboju trzody chlewnej oraz bydła, a także większa o 4-6 proc. produkcja wędlin oraz konserw mięsnych.