Będzie trudniej kupić leki na wsi
Zmiany w obrocie pozaaptecznym lekami na pewno będą. Ale nie wiadomo jakie i kiedy wejdą w życie, bo Ministerstwo Zdrowia prowadzi dopiero prace koncepcyjne odnośnie nowych przepisów. Są one ważne dla terenów wiejskich.
Już w maju br. pisaliśmy o pojawiających się informacjach o planowanym całkowitym zakazie sprzedaży leków w innych punktach niż apteki, czyli np. w sklepach, kioskach czy na stacjach benzynowych.
Co prawda resort zdrowia szybko sprostował, że jego zdaniem niektóre leki, stosowane doraźnie, powinny być dostępne w innych miejscach niż tylko apteki. Ale i potwierdził rozpoczęcie prac nad przepisami w kierunku ograniczenia listy medykamentów dostępnych w obrocie pozaapteczym.
Wieś zostanie bez leków? KRIR na to się nie zgadza
"Dostęp poza apteką do leków miedzy innymi na ból głowy, gorączkę, ból gardła, kłopoty żołądkowe czy alergię pełni ważną rolę społeczną na obszarach wiejskich" - napisał w wystąpieniu do ministerstwa zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Ministerstwo udzieliło teraz szczegółowej odpowiedzi na to wystąpienie. Poinformowało, że zmieniane mają być rozporządzenia w sprawie:
- wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych;
- kryteriów klasyfikacji takich produktów leczniczych;
- kwalifikacji osób wydających takie produkty lecznicze, a także wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek oraz punktów aptecznych.
Nielegalna sprzedaż leków przez internet. Nie daj się oszukać
"Na przestrzeni ostatnich lat wiele produktów będących niegdyś lekami obecnie pod nieco zmienioną nazwą funkcjonuje jako suplementy diety albo wyroby medyczne. A obrót tymi produktami w sprzedaży pozaaptecznej nie jest w żaden sposób ograniczany przepisami prawa farmaceutycznego. Regulowany jest on normami określonymi dla produktów spożywczych" - wyjaśnia ministerstwo.
Jak podkreśla, pod uwagę są bardzo różne propozycje. "Takie jak na przykład objęcia placówek obrotu pozaaptecznego obowiązkiem uzyskania zezwolenia na prowadzenie obrotu produktami leczniczymi, ograniczenia ilości leków w obrocie pozaaptecznym oraz propozycja zezwolenia na obrót wyłącznie małymi opakowaniami leków do doraźnego stosowania" - precyzuje resort.
Kwestią do uregulowania jest też sposób przechowywania leków zgodnie z wymogami, takimi jak odpowiednie temperatura, wilgotność czy dostęp do światła. To ważne, bo farmaceutyki źle składowane mogą zmieniać swoje właściwości.
Resort zdrowia zapewnił, że po przeanalizowaniu wszystkich propozycji powstanie projekt zmian, który trafi do konsultacji społecznych. Wówczas będzie czas na zgłaszanie uwag i wniosków.