Analitycy: pod koniec listopada kierowcy nie mogą liczyć na niższe ceny paliw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2024,12:50 Aktualizacja: 22-11-2024,12:58
A A A

Pod koniec listopada kierowcy nie mają co liczyć na niższe ceny paliw - ocenili w piątek analitycy portalu e-eptrol.pl. To efekt wyraźnego osłabienia złotówki w relacji do amerykańskiego dolara i drożejącej w ostatnich dniach ropy naftowej - dodali.

Opublikowana w piątek prognoza analityków portalu e-petrol.pl dla rynku detalicznego na koniec listopada zakłada przewagę podwyżek na stacjach tankowania. Przewidują oni, że przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw będą wyglądały następująco: 5,97-6,09 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,09-6,21 zł/l i 3,12-3,20 zł/l dla autogazu.

Analitycy dodali, że w mijającym tygodniu cena 95-oktanowej benzyny E10 wynosiła 6,04 zł/l. Jednogroszową obniżkę zanotował olej napędowy i litr tego paliwa kosztuje 6,09 zł. Autogaz podrożał aż 8 gr. Za tankowanie LPG kierowcy płacili średnio 3,14 zł/l - najwięcej od marca ubiegłego roku.

"Wyraźne osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara i drożejąca w ostatnich dniach ropa naftowa powodują, że kierowcy nie mają co liczyć na niższe ceny paliw" - uważają analitycy.

pigmiur, rynek maszyn, rejestracje maszyn, zakup maszyn

Rynek maszyn rolniczych. Rejestracje nowych poszły w dół, używanych – w górę

W pierwszych 10 miesiącach br. kupiono o 18 proc. mniej nowych ciągników i ponad 16 proc. mniej przyczep niż rok wcześniej. Wzrósł jednak zakup używanych maszyn rolniczych o ok. 7 proc. r/r - informuje Polska Izba Gospodarcza...

Wskazali, że pod koniec listopada głębiej do portfela mogą sięgać tankujący olej napędowy i autogaz. "Zmienność cen paliw na stacjach w ostatnich tygodniach nie budzi zbyt dużych emocji wśród kierowców. Koszty tankowania wahają się nieznaczenie i aktualnie są nawet niższe niż na koniec października. Wyjątkiem jest autogaz, którego cena zdecydowanie ruszyła w górę" - stwierdzili analitycy.

Zwrócili uwagę, że w tym tygodniu dalej osłabia się polska waluta w relacji do dolara i kurs dolar/złoty "poprawia tegoroczne maksima". "Ta sytuacja, w połączeniu z rosnącą ceną surowca, przekłada się notowania paliw na rynku hurtowych, gdzie w ostatnich dniach dominowały podwyżki" - poinformowali analitycy.

Z danych e-petrol.pl wynika, że w cennikach rafinerii rosły zarówno notowania 95-oktanowej benzyny, jak i oleju napędowego. Ta pierwsza jest dzisiaj o 62,80 zł droższa niż w ubiegły piątek i kosztuje średnio 4 693,80 zł/m sześc. Diesel w tym samym czasie podrożał o 46 złotych i jest aktualnie wyceniany na 4 950,60 zł/m sześc.

Poleć
Udostępnij