Analitycy: na przełomie lipca i sierpnia dalsza stabilizacja cen paliw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2024,13:30 Aktualizacja: 26-07-2024,13:34
A A A

Na przełomie lipca i sierpnia ceny paliw na stacjach będą nadal stabilne - przewidują w piątek analitycy portalu e-petrol.pl. Podali, że za benzynę 95 kierowcy zapłacą 6,32-6,41 zł/l, za diesla 6,32-6,43 zł/l. Przecenę w hurcie stacje paliw wykorzystali do poprawy marż - dodano.

W ocenie analityków portalu e-petrol.pl, na stacjach paliw na półmetku wakacji sytuacja cenowa "jest stabilna". "Przełom lipca i sierpnia też nie zapowiada dużych zmian, choć możliwe są jeszcze niewielkie spadkowe korekty" - dodali.

"Nasza prognoza dla detalicznego rynku paliw na przełom lipca i sierpnia zakłada dalszą stabilizację cen. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw to: 6,32-6,41 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,32-6,43 zł/l a dla autogazu 2,67-2,74 zł/l" - poinformowali analitycy.

co2, emisja co2, rynek paliw, ceny paliw

Koszty CO2 w baku ciągnika

Rząd szykuje wdrożenie dyrektywy UE, która obciąży opłatą sprzedawców paliw, na początek to 40 gr/l - informuje w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita". "Paliwa droższe o 40–50 groszy na litrze, rachunki za gaz...

Zwrócili jednak uwagę, że tankowanie jest obecnie o kilka groszy tańsze niż pod koniec czerwca. "Ceny paliw tylko nieznacznie różnią się też od tych notowanych rok temu, kiedy w połowie wakacji benzyna 95-oktanowa kosztowała 6,54 zł/l a diesel 6,34 zł/l" - zauważono.

Analitycy ocenili, że detaliczne notowania benzyn i autogazu utrzymały się na poziomie z ubiegłego tygodnia. Według nich, nieznaczna przecena z rynku hurtowego została wykorzystana przez właścicieli stacji do poprawy nie najwyższych marż. Przypomnieli też, że za tankowanie 95-oktanowej benzyny trzeba zapłacić średnio 6,39 zł/l, a autogaz od początku lipca niezmiennie kosztuje 2,69 zł/l. "Obniżkę odnotowaliśmy jedynie w przypadku oleju napędowego, którego średnia cena po 3-groszowym spadku wynosi aktualnie 6,40 zł/l" - zauważono.

Eksperci portalu nie odnotowali też w mijającym tygodniu dużych zmian w cennikach publikowanych na stronach internetowych rafinerii. "Spadek cen ropy naftowej był w dużej mierze równoważony przez osłabienie złotówki, co przełożyło się na ograniczoną zmienność" - stwierdzili. Z danych przekazanych przez portal wynika, że benzyna 95-oktanowa kosztuje aktualnie średnio 4 935,40 zł/m sześc. i jest o 43 zł tańsza niż w ubiegły piątek. Olej napędowy w tym samym okresie potaniał o 19 zł i dzisiejsza cena tego paliwa to 4 962,80 zł/m sześc.

Poleć
Udostępnij