47-latek próbował zdać za kolegę egzamin na prawo jazdy kat. C. Obu grozi nawet 5 lat więzienia
Policjanci interweniowali w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krakowie, bo 47-letni mężczyzna próbował zdać państwowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii C (umożliwiającej kierowanie np. ciągnikiem rolniczym) za swojego kolegę. Obaj mężczyźni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Krakowie otrzymał 3 kwietnia zgłoszenie z tamtejszego ośrodka ruchu drogowego, że osoba zdająca testy wiedzy na prawo jazdy kategorii C podszywa się pod mężczyznę, który miał się stawić tego dnia na egzaminie teoretycznym.
Brat zdawał na "prawko" kat. C za brata. Egzaminator był czujny
„Z ustaleń funkcjonariuszy z Komisariatu V, którzy pojawili się na miejscu wynikało, że mężczyzna przystąpił do egzaminu, podając cudze dane osobowe oraz przedstawiając nie swoje dokumenty. Egzaminator, mając uzasadnione podejrzenie, że mężczyzna posługuje się cudzym dokumentem tożsamości, poprosił go o podanie danych osobowych, w tym imienia i nazwiska matki oraz numeru PESEL. Wówczas 47-latek zaczął się zachowywać nerwowo, a po chwili przyznał, że nie jest w stanie wymienić tych informacji, ponieważ podał się za 31-letniego kolegę, któremu postanowił pomóc, ponieważ ten z powodów osobistych nie mógł przystąpić do egzaminu w wyznaczonym terminie” - informuje w komunikacie krakowska KMP.
47-latek został zatrzymany przez stróżów prawa. Za „koleżeńską przysługę” grozi mu nawet do 5 lat więzienia.
„Odpowie przed sądem za posługiwanie się cudzym dokumentem oraz za wyłudzenie poświadczenia nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego. Odpowiedzialności karnej nie uniknie również mężczyzna, który poprosił 47-latka o zdanie za niego egzaminu. 31-latkowi za nakłonienie kolegi do popełnienia przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności” – przekazuje KMP w Krakowie.
Ta podróż może traktorzystę słono kosztować. Spora lista wykroczeń
Przypomnijmy, że kat. C prawa jazdy uprawnia do poruszania się takimi pojazdami, jak:
- pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t, z wyjątkiem autobusu (na przykład duża ciężarówka);
- zespół pojazdów – powyższy pojazd i lekka przyczepa (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg);
- pojazd z kategorii AM;
- ciągnik rolniczy – tylko w Polsce;
- pojazd wolnobieżny (na przykład walec) – tylko w Polsce;
- zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce;
- zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) – tylko w Polsce.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl