100 gospodarstw na Jarmarku Agroturystycznym w Tokarni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
04-06-2017,20:00 Aktualizacja: 04-06-2017,20:14
A A A

Prezentacja regionalnych potraw, kiermasz rękodzieła ludowego i pokazy ginących rzemiosł będzie można zobaczyć w niedzielę podczas XII Jarmarku Agroturystycznego w Tokarni koło Kielc. Swoją ofertę zaprezentuje ponad 100 gospodarstw agroturystycznych.

Jarmark Agroturystyczny to jedna z największych imprez plenerowych odbywających się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Co roku bierze w nim udział ponad 100 gospodarstw agroturystycznych i kilka tysięcy turystów. Festyn w Tokarni to niepowtarzalna okazja do degustacji i zapoznania z regionalnymi potrawami. W niedzielę poznamy w skansenie laureatów konkursu kulinarnego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Wiejskie Fit”.

- Zgłoszono do niego ponad 40 potraw, m.in.: zupę krem z pokrzywy, fit pasztet z warzyw, pasztet z cieciorki, gołąbki folwarczne, zupa Kozia Broda, kugiel radoszycki i wiele innych przysmaków – powiedziała rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej (współorganizatora jarmarku) Beata Ryń.

rękodzieło, Lublin, historia, tradycja,  Jarmark Jagielloński,  Jarmark Jagielloński w Lublinie

Jarmark Jagielloński w Lublinie, czyli jak połączyć tradycję z nowoczesnością

Od piątku w Lublinie trwa kolorowy Jarmark Jagielloński. Jest to dziesiąta edycja imprezy, która w doskonały sposób łączy tradycję ze współczesnością oraz edukację ze wspaniałą zabawą.   Główną atrakcją jest...

Zostanie także rozstrzygnięta druga edycja konkursu na ludową zabawkę - „Świętokrzyski EtnoGadżet”. W tej konkurencji rywalizować będzie ponad 20 produktów, m.in. : koszyk z rogożyny, album na zdjęcia z papieru czerpanego w oprawie drewnianej, niezbędnik z drewna, ocieplacz na kubek i zakładki do książek.

Ożywiona zostanie podczas jarmarku zabytkowa kuźnia z Radoski. Jak dawniej wykuwano narzędzia rolnicze zaprezentuje kowal Bronisław Pieliński.

Na brak wrażeń nie będą mogli narzekać także najmłodsi, dla których przygotowano specjalną strefę zabaw. - Znajdzie się w niej 'dizajnerski las' ze zwierzakowym torem i leśnym labiryntem oraz dźwiękonośnymi tubami, bilard nożny, mega chińczyk, domino, warsztaty garncarskie, kaligrafii i lakowania z Osadą Średniowieczną. Będzie można także spróbować swoich sił w wyścigu na miotle i dojeniu krowy – dodała Ryń.

Jak zwykle jarmarkowi towarzyszył będzie bogaty program artystyczny. Na scenie zaprezentuje się m.in. Zespół Pieśni i Tańca Kielce, kapela „Jędrusie” i zespoły ludowe z regionu świętokrzyskiego. Festyn zakończy koncert Zenona Martyniuka.

Poleć
Udostępnij