Jarmark Jagielloński w Lublinie, czyli jak połączyć tradycję z nowoczesnością
Od piątku w Lublinie trwa kolorowy Jarmark Jagielloński. Jest to dziesiąta edycja imprezy, która w doskonały sposób łączy tradycję ze współczesnością oraz edukację ze wspaniałą zabawą.
Główną atrakcją jest Jarmark Rękodzielniczy, w którym bierze udział ponad 250 zaproszonych twórców ludowych z rożnych regionów Polski, a także Litwy, Białorusi, Ukrainy, Węgier oraz ze Słowacji. Zajmują się oni zarówno sztuką ludową, jak i rzemiosłem tradycyjnym.
W Końskowoli królowały sadzonki i rękodzieło
Tematem przewodnim tegorocznego jarmarku jest haft. Na stoiskach można obejrzeć misternie haftowane serwetki, obrusy, makatki, stroje, a nawet pocztówki. Zachwycają one bogactwem motywów, jak i technik wykonania. Zainteresowani mogą zgłębić tajniki haftu podczas warsztatów, spotkań i wystaw.
Prezentowana jest także ceramika i garncarstwo, wycinanki, kowalstwo artystyczne, wyroby plecionkarskie, zabawkarstwo.
Trzy województwa wspólnie promują żywność tradycyjną
Podczas jarmarku można wysłuchać koncertów muzyki tradycyjnej oraz muzyki, która jest nią inspirowana.
Prezentowana jest muzyka z Roztocza, Kielecczyzny, wiejska muzyka żydowska, muzyka śpiewacza z Ukrainy. Można poznać rzadko obecnie spotykane instrumenty jak cymbały, fujarki, liry. Miłą atmosferę zapewniali też muzycy przechadzający się grając między straganami czy koncertujący na swoich stoiskach.
Jarmark Jagielloński trwa przez 3 dni, a więc od piątku do niedzieli. Oprócz głównych atrakcji odbędą się też projekcje filmowe, zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem oraz zabawy dla rodzin z dziećmi na błoniach pod lubelskim zamkiem.