W weekend strzelali do dzików. Powstał przewodnik dla myśliwych
W weekendowym "ogólnokrajowym polowaniu na dziki" w Finlandii odstrzelono ich co najmniej 7. Myśliwi powinni przechodzić szkolenia z polowań w celu zmniejszenia populacji tych zwierząt - poinformował resort rolnictwa i gospodarki leśnej.
Celem akcji było zmniejszenie liczby dzików, ponieważ roznoszą w Europie afrykański pomór świń. W ciągu roku liczba dzików zwiększyła się w Finlandii o 25 proc. W dwudniowej akcji, w trakcie której przeprowadzono także szkolenia, uczestniczyło ok. 25 organizacji łowieckich - najwięcej w południowo-zachodniej części kraju.
ASF - ponad 80 kolejnych przypadków u dzików
"Do tej pory zgłoszono łącznie siedem odstrzelonych dzików. Jest to wstępna liczba, ponieważ zgłoszeń można dokonać w ciągu tygodnia" - podał resort w komunikacie.
Jaana Husu-Kalli, jego przedstawicielka poinformowała, że głównym powodem, dla którego urzędnicy podjęli działania zmierzające do ograniczenia i przerzedzenia populacji dzików jest obawa przed ASF. - Ograniczenie populacji zmniejszy także wyrządzane przez dziki szkody w rolnictwie i zasobach leśnych - dodała.
Vesa Ruusila, szef biura gospodarczego w ministerstwie rolnictwa zwrócił uwagę, że polowanie na dziki jest wyzwaniem dla myśliwych, ponieważ poza niektórymi obszarami zwierzęta te występują dość rzadko. - Dlatego współpraca i szkolenie myśliwych jest kluczowym czynnikiem w zmniejszaniu populacji dzików - powiedział.
Według Tuomasa Hallenberga, przewodniczącego Fińskiego Związku Łowieckiego polowanie na dziki w Finlandii jest trudne. Dlatego ważne jest, aby położyć nacisk na szkolenie. Poza tym może to być interesujący dodatek do tradycyjnych, popularnych polowań na inne gatunki dzikiej zwierzyny. Związek opracował też niedawno przewodnik dla myśliwych z zakresu polowań na dziki.
Dziki pod ochroną? Nie zgadzają się na rzeź tych zwierząt
Jak oszacował Fiński Narodowy Instytut Zasobów Naturalnych (Luke), w styczniu na terenie Finlandii było ok. 3150 dzików, co w porównaniu z rokiem ubiegłym stanowi wzrost populacji o blisko 25 proc. Największe zagęszczenie jest obserwowane w południowej części kraju. Według badaczy obecna liczba dzików może wzrosnąć w ciągu roku nawet o 50 proc.
Uważa się, że zbyt liczna populacja dzików może zwiększyć ryzyko rozprzestrzenia się w kraju ASF pochodzącego z Rosji lub Estonii.
Dziki w Finlandii na większą skalę pojawiły się w latach 70., docierając do kraju przez Karelię, znajdującą się na pograniczu fińsko-rosyjskim. Jeszcze do niedawna liczbę dzików szacowano na 1-1,3 tys. W 5,5-milionowej Finlandii zarejestrowanych jest ponad 300 tys. myśliwych (ok. 6 proc. społeczeństwa).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś