W lipcu eksport żywności z Ukrainy był dwa razy większy niż w zeszłym roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2024,12:00 Aktualizacja: 12-08-2024,12:09
A A A

Pomimo rosyjskich ataków na porty na wybrzeżu Morza Czarnego i nad Dunajem, Ukraina wyeksportowała w lipcu 4,2 mln ton żywności, czyli dwukrotnie więcej niż przed rokiem - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Tegoroczna wielkość eksportu będzie jednak mniejsza od ubiegłorocznej - oceniają specjaliści ds. rolnictwa.

Wzrost eksportu w lipcu odnotowano pomimo nasilenia rosyjskich ataków na Odessę, kluczowe centrum eksportowe w basenie Morza Czarnego, a także Izmaił, główny port nad Dunajem. Z obu tych portów transportowane jest ukraińskie zboże.

polska, ukraina, eksport, wymiana handlowa

W latach 2021–2023 polski eksport do Ukrainy wzrósł o ponad 80 proc. Co z napływem płodów rolnych?

W latach 2021–2023 polski eksport do Ukrainy wzrósł o ponad 80 proc. - podał Ośrodek Studiów Wschodnich. W 2021 r. nadwyżka handlowa wynosiła 2,1 mld euro, a w 2023 r. - 7,1 mld euro. Polska zwiększyła m.in. eksport uzbrojenia,...

W ubiegłym roku większość pszenicy z Ukrainy trafiała do Hiszpanii, Egiptu i Indonezji, a kukurydza - do Hiszpanii i Chin. Na obecny eksport złożyła się tegoroczna pszenica oraz kukurydza pochodząca z ubiegłorocznych zbiorów.

Specjaliści z firmy konsultacyjnej ASAP, działającej w branży rolnej, uważają, że wielkość tegorocznego eksportu ukraińskich zbóż może spaść nawet o 14,5 mln ton.

Przed rosyjską pełnowymiarową napaścią, czyli do lutego 2022 roku, Ukraina eksportowała 6 mln ton zbóż miesięcznie tylko przez porty czarnomorskie - przypomniał Reuters.

Rosja prowadzi ataki na ukraińską infrastrukturę portową. "Rosjanie są tego w pełni świadomi i uderzają w słabe punkty, celowo niszcząc naszą zdolność do eksportu żywności" - podkreślił w rozmowie z Reutersem Dmytro Barinow z dyrekcji zarządu portów morskich Ukrainy.

Poleć
Udostępnij