UE i Norwegia zwiększą wymianę handlową produktami rolnymi
Unia Europejska i Norwegia zawarły porozumienie dotyczące wymiany handlowej towarów rolnych. Od 1992 roku strony są już sygnatariuszami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które przewidywało swobodny przepływ towarów z wyjątkiem... rolnych i rybnych.
Obecne porozumienie, zawarte po dwóch latach rozmów, przewiduje zniesienie 36 linii taryfowych, w tym dla różnych roślin, kukurydzy paszowej, jagód i napojów fermentowanych. Norwegia zaoferuje dodatkowy kontyngent na wołowinę (1,6 tys. ton) oraz mniejsze na mięso z kaczek i kurcząt, wieprzowinę, szynki i kiełbasy - informuje FAMMU/FAPA.
Produkty ekologiczne z Norwegii i Islandii znów trafią do Unii
W przypadku towarów mleczarskich, Oslo otworzy dodatkowy kontyngent (1,2 tys. ton) dla serów oraz zwiększy możliwości dostępu do swojego rynku dla roślin ozdobnych, kukurydzy i sałaty.
Z kolei Wspólnota odwzajemni się otwarciem dla skandynawskiego partnera kontyngentu dla 700 ton mięsa z drobiu, mięsa konserwowanego oraz podrobów. Ponadto Unia otworzy dla Norwegii kontyngenty dla suszonej albuminy mleka oraz produktów z serwatki, a także kwiatów ciętych oraz chipsów ziemniaczanych.
Projekt umowy trafi teraz do odpowiednich władz obu stron w celu kontroli oraz formalnego przyjęcia dokumentu przed jego ostatecznym wejściem w życie. Proces zatwierdzania potrwa prawdopodobnie około dwóch lat.
Wywóz towarów rolnych z krajów Unii do Norwegii wzrasta systematycznie od dekady. W omawianym czasie jego wartość podwoiła się, osiągając 2,5 mln euro.