Rozpoczęło się winobranie. Włosi chcą wyprzedzić Francuzów
We Włoszech rozpoczęło się w środę winobranie. Pierwsze kiście winogron zerwano na Sycylii. Tegoroczne wino zapowiadane jest jako wyśmienite.
Inauguracja winobrania odbyła się w gospodarstwie rolnym w miejscowości Salemi koło Trapani, co oficjalnie rozpoczęło zbiory we Włoszech.
Do koszy trafiła tam winorośl odmiany Pinot grigio. Na wielką skalę zbiory w winnicach w całym kraju ruszą około 20 sierpnia - ogłosili eksperci.
Polskie wina coraz popularniejsze i bardziej docenianie w Europie
Od południa po północ najpierw zbierana jest odmiana Pinot i Chardonnay. Wrzesień i październik to czas zbiorów wielkich czerwonych winogron Sangiovese, Montepulciano, Nebbiolo, a kończą się one w listopadzie, gdy dojrzewają gatunki Aglianico i Nerello.
Związek włoskich rolników Coldiretti ogłosił w pierwszym dniu winobrania, że tegoroczne będzie rekordowe, bo w produkcji wina Italia wyprzedzi odwiecznych rywali z Francji, a także zwiększy eksport o ponad 5 procent w porównaniu z zeszłym rokiem. Jak poinformował rolniczy związek, szacuje się, że tegoroczna włoska produkcja wyniesie od 47 do 49 milionów hektolitrów, podczas gdy we Francji prognozuje się 43-46 milionów.
- Nasze pozytywne prognozy na ten rok zostały potwierdzone - oświadczył minister rolnictwa Gian Marco Centinaio.
W całych Włoszech jest 300 tysięcy gospodarstw rolnych z uprawą winorośli. Obroty tej branży to 10 miliardów euro rocznie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś