Plantatorzy drżą o swoją przyszłość. Problemem są nie tylko podróbki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2019,19:40 Aktualizacja: 02-01-2019,19:54
A A A

Niedawne przebudzenie się wulkanu Etna na Sycylii i seria trzęsień ziemi wywołały przerażenie wśród mieszkańców okolicy. Bardzo zaniepokojeni są miejscowi rolnicy, bo na zboczach wulkanu uprawiane są nadzwyczajnej jakości orzeszki pistacjowe.

Słynne wyśmienite pistacje z gminy Bronte pod Katanią doczekały się europejskiego znaku jakości i mogą poszczycić się oznaczeniem chronionego pochodzenia geograficznego.

związek rolników Coldiretti, włochy, świąterczne baby, Pandoro, Panettone

Doskonałe prezenty, to takie prosto na stół

Doskonałe prezenty pod choinkę to te, które mogą od razu trafić na stół. To przekonanie utrwala się we Włoszech, gdzie według statystyk jedna czwarta mieszkańców kraju deklaruje gotowość obdarowania bliskich i przyjaciół...

Orzeszki z Sycylii stanowią 90 procent całej włoskiej produkcji, wynoszącej prawie cztery tysiące ton rocznie. W skali światowej są jednak znikomym ułamkiem i nie wytrzymują porównania z produkcją takich potentatów jak Iran czy Stany Zjednoczone.

Do tej pory pociechą dla Włochów była niemal legendarna jakość pistacji z Bronte. Okazało się jednak, że i na tym polu rodzimej produkcji zagrażają obce podróbki o konkurencyjnych cenach. Podczas gdy sycylijskie orzeszki kosztują nawet 60 euro za kilogram, te z importu 4-6 euro.

Dlatego tak bardzo martwią się o przyszłość plantatorzy z gminy pod wulkanem. Prezes lokalnego konsorcjum Biaggio Schilliro wiarę w to, że jest szansa dla tamtejszych pistacji, pokłada w wyjątkowej jakości gleby z domieszką wulkanicznej lawy. - Nasze szczęście skończyłoby się tylko wtedy, gdyby ktoś przeniósł Etnę - powiedział.

Pistacje z Bronte dodawane są do najwyższej jakości lodów. Są też znakomitym dodatkiem do makaronu. Można podać go z podsmażoną, pokrojoną w kostkę cukinią, bułką tartą i pistacjami oraz świeżymi kawałkami awokado.
 

Poleć
Udostępnij