Parlament stawia na innowacyjne nawozy organiczne
Parlament Europejski zatwierdził projekt nowelizacji ustawy, w myśl której będzie łatwiej sprzedawać w UE innowacyjne nawozy produkowane z substancji organicznych lub pochodzących z recyklingu.
Obowiązujące przepisy dotyczące nawozów obejmują głównie konwencjonalne, zazwyczaj wydobywane w kopalniach lub produkowane chemicznie, których pozyskiwanie i produkcja są często energochłonne i charakteryzują się wysokim poziomem emisji CO2 - informuje Program Pierwszy Polskiego Radia.
Glifosat dzieli polityków. Parlament Europejski za zakazem stosowania
Zróżnicowane przepisy krajowe utrudniają ponadto producentom organicznych ich sprzedaż i stosowanie na wewnętrznym rynku UE. Projekt nowelizacji przepisów zakłada:
- promowanie stosowania materiałów pochodzących z recyklingu do produkcji nawozów celem rozwijania gospodarki w obiegu zamkniemy i zmiecenia zależność od importowanych składników pochodzących spoza UE
- ułatwienie dostępu do rynku dla innowacyjnych nawozów organicznych, co dałoby rolnikom i konsumentom szerszy wybór i sprzyjałoby ekologicznym innowacjom
- ustanowienie ogólnounijnych kryteriów jakości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska dla nawozów posiadających oznaczenie "CE" (tj. tych, które mogą być przedmiotem obrotu na całym jednolitym rynku UE)
- wprowadzenie jaśniejszych wymogów w zakresie etykietowania, na przykład w odniesieniu do zawartości składników odżywczych (wzbogacających glebę)
- pozostawienie producentom, którzy nie chcą sprzedawać swoich produktów na rynku UE, możliwości dostosowania się do przepisów krajowych (państwa członkowskie zachowają swobodę zezwalania na wprowadzanie nawozów niespełniających nowych wymogów obowiązujących w całej UE na swoje rynki krajowe).
Dobrze nawozić zboża
Limity zawartości kadmu zostałyby natomiast obniżone z 60 mg/kg do 40 mg/kg (z 6-letnim vacatio legis, zamiast 3-letniego proponowanego przez Komisję Europejską), a następnie do 20 mg/kg (po 16 latach zamiast 12 zapisanych w projekcie KE) - informuje radiowa Jedynka.
Europosłowie chcą dłuższego vacatio legis w stosunku do proponowanego przez komisję, by umożliwić producentom dostosowanie się do nowych wymogów.
Projekt trafi teraz ponownie do parlamentarnej komisji rynku wewnętrznego w celu rozpoczęcia negocjacji z Radą Europy, gdy państwa członkowskie uzgodnią swoje stanowisko.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia