Oryginał to oryginał. Koniec z produkcją licencyjną znanego piwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Górecki PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2018,9:00 Aktualizacja: 16-01-2018,9:17
A A A

Od stycznia miłośnicy piwa na całym świecie mają pewność, że każda butelka Pilsner Urquell wyprodukowana został w Pilźnie - informują "Lidove Noviny". Gazeta potwierdziła w browarze, że firma po 10 latach zakończyła licencyjną produkcję.

Ostatni Prazdroj, czyli Pilsner Urquell na czeskiej licencji, wyprodukowano w Kałudze w Rosji. Tamtejszy browar należący do tureckiego koncernu Efes kupił licencję dziesięć lat temu i teraz tamtejsza produkcja została już zakończona. Wcześniej w podobny sposób, w latach 2002–2011, warzono czeskie piwo w Tychach.

akcyza na piwo, produkcja piwa, ministerstwo finansów, browary regionalne, browary rzemieślnicze

Rząd chce obniżyć akcyzę na piwo. Wszyscy na tym zyskają?

Planowana obniżka akcyzy na piwo ma być impulsem do zwiększania produkcji. Zdaniem Marka Kamińskiego, przedstawiciela browarów rzemieślniczych na tej zmianie najbardziej zyskają jednak duże browary regionalne, a najmniej małe....

"LN" przytaczają opinię Jana Veselego, niezależnego eksperta browarnictwa, byłego szefa czeskiego związku browarów, który chwali decyzję browaru z Pilzna, bo jego zdaniem nigdzie na świecie nie sposób produkować przez długi czas piwa tej samej jakości co oryginał.

- Możecie poszukiwać sposobu na warzenie piwa w jednym browarze więcej, ale tam będą inne przyzwyczajenia i inne warunki, które po jakimś czasie będą miały wpływ na produkcję - uważa znawca branży. Jego zdaniem licencyjna produkcja Pilsnera w Polsce lub w Rosji była marketingowym błędem.

Browar w Pilźnie od wiosny 2017 r. należy do japońskiego koncernu Asahi. Po odejściu od licencyjnej produkcji Pilsner Urquell nadal na Słowacji, na Węgrzech, w Rosji, na Ukrainie, w Mołdawii, Kazachstanie, Gruzji i Turcji będzie produkowane piwo marki Kozel, które jest najczęściej sprzedawanym na świecie czeskim "złotym napojem".

Strategia nowego właściciela browaru w Pilźnie wpisuje się w podobne praktyki innych czeskich producentów. Piwo Budvar produkowane jest np. tylko w Czeskich Budziejowicach; podobnie działa praski Smichov, producent Staropramena. W Pradze zakończono jednocześnie produkcję licencjonowanych piw - Asahi Super Dry oraz Stella Artois.
 

Poleć
Udostępnij