Niemcy. Rolnicy uniemożliwili wicekanclerzowi Habeckowi opuszczenie promu. Interweniowała policja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-01-2024,14:00 Aktualizacja: 05-01-2024,14:05
A A A

Wzburzeni rolnicy uniemożliwili w czwartek wieczorem wracającemu z urlopu wicekanclerzowi i ministrowi gospodarki RFN Robertowi Habeckowi opuszczenie promu. Według policji, około stu demonstrantów wzięło udział w blokadzie nabrzeża w Schluettsiel w Szlezwiku-Holsztynie, a policja użyła gazu pieprzowego. Minister dotarł na stały ląd innym promem dopiero około drugiej w nocy.

Rolnicy od pewnego czasu protestują przeciwko planom oszczędnościowym rządu, obejmujących zniesienie ulg podatkowych dla rolnictwa.

Niemiecki rząd skrytykował incydent. Z całym zrozumieniem dla żywiołowej kultury protestu, "nikt nie powinien być obojętny na taką brutalizację obyczajów politycznych" - napisał rzecznik rządu Steffen Hebestreit na platformie X. Te działania były "haniebne i naruszały zasady demokratycznego współistnienia" - dodał.

Również sam Habeck wyraził w piątek zaniepokojenie. "To, co mnie (...) martwi, to fakt, że nastroje w kraju są tak gorące" - oświadczył wicekanclerz, cytowany przez portal tygodnika "Spiegel". Protesty w Niemczech są "cennym dobrem", ale niszczy je przymus i przemoc - uzupełnił. "Powinniśmy przeciwdziałać temu słowami i czynami", podkreślił Habeck.

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) potępiło blokadę promu z Habeckiem na pokładzie i wyraźnie zdystansowało się od incydentu. "Osobiste ataki, obelgi, groźby, przymus lub przemoc są niedopuszczalne" - zaznaczył w oświadczeniu przewodniczący DBV Joachim Rukwied. "Tego rodzaju blokady są niedopuszczalne" - podkreślił. Pomimo niezadowolenia z planów podatkowych rządu federalnego, DBV oczywiście szanuje prywatność polityków - zaznaczył Rukwield.

Poleć
Udostępnij