Komisja Europejska o zwalnianiu rolników z wymogów WPR z powodu klęsk żywiołowych
Zwalniając rolników z przepisów Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) z powodu suszy czy powodzi po to, aby nie utracili unijnych dopłat, kraje UE mogą brać pod uwagę obszar występowania klęski żywiołowej, a nie sytuację poszczególnych gospodarstw rolnych - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.
Koncepcja siły wyższej pozwala nie utracić unijnych dopłat rolnikom, którzy nie byli w stanie spełnić wszystkich wymogów WPR ze względu na wyjątkowe i nieprzewidywalne zdarzenia (takie jak poważne susze lub powodzie). O stosowaniu tego pojęcia decydują państwa członkowskie.
Jednak decyzja ta zwykle jest stosowana w sposób zawężający, zazwyczaj w odniesieniu do poszczególnych gospodarstw.
W czwartek Komisja na konferencji wyjaśniła jednak, że siła wyższa może mieć zastosowanie do wszystkich rolników na wyznaczonym obszarze dotkniętym klęską żywiołową lub zdarzeniem meteorologicznym.
Unia Europejska podniesie cła importowe na zboże z Rosji i Białorusi
"Oznacza to, że rolnicy zlokalizowani na danym obszarze (dotkniętym klęską żywiołową) nie będą musieli wypełniać indywidualnych wniosków ani przedstawiać dowodów na spełnienie warunków siły wyższej. Ten rozszerzony zakres stosowania zmniejszy obciążenia administracyjne dla rolników i organów krajowych, ułatwiając tym samym państwom członkowskim szybką reakcję" - podała KE.
Państwa członkowskie będą musiały wyznaczyć obszar geograficzny, który został poważnie dotknięty klęską żywiołową. Mogą to tego na przykład wykorzystać dane satelitarne dotyczące danego obszaru, bez konieczności dostarczania KE konkretnych danych satelitarnych na poziomie poszczególnych gospodarstw.
W przypadku niektórych rodzajów zdarzeń państwa mogą rozważyć również dodatkowe czynniki, takie jak nachylenie terenu, rodzaj gleby lub rodzaj uprawianych roślin, bez konieczności przeprowadzania indywidualnej weryfikacji.
Może tak być na przykład w przypadku przymrozków, które mogą nie wpływać na wszystkie uprawy w taki sam sposób, lub w przypadku ciągłych opadów deszczu, które mogą mieć różny wpływ na obszary na zboczach lub gleby o różnej zdolności retencji wody.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś