KE zatwierdziła 126 mln euro na rumuński program inwestycji w porty w związku z wojną na Ukrainie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2024,8:50 Aktualizacja: 12-01-2024,8:55
A A A

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek wydzielenie 126 mln euro na rumuński program wsparcia inwestycji w portach w związku ze zwiększeniem przepływów handlowych, spowodowanym przez agresję Rosji na Ukrainę – informuje rumuński portal Digi24.

„Ten program o wartości 126 mln euro pozwoli Rumunii zmniejszyć zatory, powstałe w wyniku nagłego wzrostu wolumenu towarów, docierających do portów nad Dunajem i Morzem Czarnym. Pomoc wesprze operatorów portów w przetwarzaniu i przechowywaniu towarów, oczekujących na swoją kolej, zmniejszając w ten sposób wąskie gardło spowodowane wojną Rosji z Ukrainą. Przyczyni się to do realizacji planu działania UE na rzecz korytarzy solidarności, bez nadmiernego zakłócania konkurencji na jednolitym rynku” – oświadczyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

ukraina, porty, infrastruktura, ataki, zboże, komisja europejska, von der leyen, ke

Komisja Europejska przekaże Ukrainie 50 mln euro na naprawę portów po atakach Rosji

Komisja Europejska przeznaczy 50 mln euro na naprawę ukraińskiej infrastruktury portowej zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków, aby wesprzeć dalszy eksport ukraińskich produktów rolnych na rynek światowy - napisała w liście do...

 

Rumuński program przewiduje wspieranie przedsiębiorstw, działających w rumuńskich portach, w inwestowaniu w dodatkowe obiekty przeładunkowe lub magazynowe dla towarów, które zostały przekierowane z tradycyjnych szlaków handlowych ze względu na wojnę Rosji z Ukrainą i niemożność bezpośredniego korzystania przez Ukrainę ze szlaków eksportowych.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę rumuńskie porty stały się głównym alternatywnym szlakiem eksportowym dla ukraińskich towarów. Najważniejszą rolę odgrywa rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym. Jak odnotowuje Digi24.ro, w ubiegłym roku przeszła przez niego rekordowa ilość zboża – 36 mln ton. To o 50 proc. więcej niż w 2022 r. Zboże z Ukrainy stanowiło ok. 40 proc., czyli 14 mln ton. W 2022 r. przez Konstancę przetransportowano 8,6 ton zbóż z Ukrainy. Ukraińskie zboże dociera do rumuńskiego portu ciężarówkami, koleją lub barkami po Dunaju.

Władze w Bukareszcie zapowiedziały zwiększenie przepustowości szlaków tranzytowych przez Rumunię do 4 mln ton miesięcznie.

W środę władze portu w Konstancy przekazały agencji Reutera, że w sumie unijne projekty inwestycyjne, zrealizowane w 2023 r. i kontynuowane w bieżącym roku, są warte 546,8 mln euro. Planowane są również kolejne o wartości 218 mln euro.

Poleć
Udostępnij