KE zatwierdziła 126 mln euro na rumuński program inwestycji w porty w związku z wojną na Ukrainie
Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek wydzielenie 126 mln euro na rumuński program wsparcia inwestycji w portach w związku ze zwiększeniem przepływów handlowych, spowodowanym przez agresję Rosji na Ukrainę – informuje rumuński portal Digi24.
„Ten program o wartości 126 mln euro pozwoli Rumunii zmniejszyć zatory, powstałe w wyniku nagłego wzrostu wolumenu towarów, docierających do portów nad Dunajem i Morzem Czarnym. Pomoc wesprze operatorów portów w przetwarzaniu i przechowywaniu towarów, oczekujących na swoją kolej, zmniejszając w ten sposób wąskie gardło spowodowane wojną Rosji z Ukrainą. Przyczyni się to do realizacji planu działania UE na rzecz korytarzy solidarności, bez nadmiernego zakłócania konkurencji na jednolitym rynku” – oświadczyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.
Komisja Europejska przekaże Ukrainie 50 mln euro na naprawę portów po atakach Rosji
Rumuński program przewiduje wspieranie przedsiębiorstw, działających w rumuńskich portach, w inwestowaniu w dodatkowe obiekty przeładunkowe lub magazynowe dla towarów, które zostały przekierowane z tradycyjnych szlaków handlowych ze względu na wojnę Rosji z Ukrainą i niemożność bezpośredniego korzystania przez Ukrainę ze szlaków eksportowych.
Po rosyjskiej agresji na Ukrainę rumuńskie porty stały się głównym alternatywnym szlakiem eksportowym dla ukraińskich towarów. Najważniejszą rolę odgrywa rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym. Jak odnotowuje Digi24.ro, w ubiegłym roku przeszła przez niego rekordowa ilość zboża – 36 mln ton. To o 50 proc. więcej niż w 2022 r. Zboże z Ukrainy stanowiło ok. 40 proc., czyli 14 mln ton. W 2022 r. przez Konstancę przetransportowano 8,6 ton zbóż z Ukrainy. Ukraińskie zboże dociera do rumuńskiego portu ciężarówkami, koleją lub barkami po Dunaju.
Władze w Bukareszcie zapowiedziały zwiększenie przepustowości szlaków tranzytowych przez Rumunię do 4 mln ton miesięcznie.
W środę władze portu w Konstancy przekazały agencji Reutera, że w sumie unijne projekty inwestycyjne, zrealizowane w 2023 r. i kontynuowane w bieżącym roku, są warte 546,8 mln euro. Planowane są również kolejne o wartości 218 mln euro.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś