Jest porozumienie w sprawie kontroli polskiego mięsa
Ministrowie rolnictwa Polski i Czech porozumieli się w Brukseli w sprawie nadzwyczajnych kontroli polskiego mięsa prowadzonych w Czechach po wykryciu w partii naszego mięsa salmonelli.
Komisja Europejska wezwała wcześniej Pragę do rezygnacji z takich kontroli, uważając, że zastosowane środki są nieadekwatne do jednostkowego incydentu. Praga odrzuciła to żądanie. dlatego zorganizowano spotkanie, na którym strony porozumiały się w tej kwestii.
Eksport żywności do Czech rośnie coraz wolniej. Wypadły z pierwszej piątki
Pierwszy po spotkaniu wypowiedział się czeski minister Miroslav Toman, który powiedział, że oczekuje do 25 marca od strony polskiej informacji o środkach naprawczych.
Zaznaczył, że jeśli tak się stanie, Czechy zaczną rezygnować z dodatkowych kontroli weterynaryjnych mięsa.
Następnie o wynikach spotkania poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski.
"Ustalenia po spotkaniu trójstronnym Komisja Europejska-Czechy-Polska: Polska dostarczy do 25 marca zaktualizowaną informację o wykonaniu rekomendowanych wcześniej przez Komisję Europejską działań. Czechy niezwłocznie po uzyskaniu tej informacji zniosą wszystkie restrykcje zastosowane wobec Polski" - napisał na Twitterze.
Ze spotkania usatysfakcjonowana jest też Komisja Europejska. Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności wyraził zadowolenie z efektów spotkania z ministrami, w tym z wysiłków podjętych przez polskie władze w celu uspokojenia pozostałych państw UE.
[WIDEO] Briefing prasowy ministra rolnictwa Jana K. Ardanowskiego w Brukseli 18 marca
Czechy zniosą kontrole polskiego mięsa, jak poprawimy swój system
- Spotkanie odbyło się w atmosferze współpracy. Polski minister i jego zespół szczegółowo omówili wszystkie dotychczas wdrożone środki. Minister podkreślił, że Polska przygotowuje także nowe i bardziej rygorystyczne przepisy, które zwiększą sankcje i będą skierowane wobec osób popełniających oszustwa. Minister potwierdził, że szczegółowa lista wszystkich podjętych środków będzie gotowa na 25 marca - poinformowała Anca Paduraru, rzeczniczka KE.
Jak dodała, na spotkaniu komisarz Andriukaitis podkreślił, że istnieje wspólne zrozumienie, iż wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywności w UE i że jest gotowość do rozwiązania tej sytuacji.
- Ustalono, że Polska przedstawi 25 marca zaktualizowaną listę środków podjętych w ramach realizacji planu działania zalecanego przez Komisję Europejską i że Republika Czeska po otrzymaniu tej listy natychmiast zniesie nadzwyczajne środki, które podjęła - wskazała rzeczniczka.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś