Deklaracja Trójkąta Lubelskiego ws. odpowiedzialności Rosji za kryzys na rynkach rolnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2024,8:30 Aktualizacja: 25-06-2024,8:31
A A A

Przedstawiciele parlamentarnych komisji Polski, Litwy i Ukrainy podpisali wspólną deklarację, w której wskazują na odpowiedzialność Federacji Rosyjskiej za kryzys gospodarczy i sytuację na rynkach rolnych oraz domagają się działań instytucji europejskich, m.in. ws. ograniczenia importu z Rosji.

Deklarację podpisano w poniedziałek w Warszawie w ramach współpracy w formacie Trójkąta Lubelskiego. Było to już trzecie spotkanie związane z pracami nad deklaracją - poprzednie dwa odbyły się w Wilnie i w Kijowie.

Dokument podpisali Mirosław Maliszewski (przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Sejmu), Viktoras Pranckietis (z komisji ds. wsi litewskiego sejmu) i Kazys Starkevičius (komisja ds. ekonomicznych litewskeigo sejmu) oraz Oleksandr Gajdu (komisja ds. polityki rolnej i gruntowej Rady Najwyższej Ukrainy).

Jak wskazał Maliszewski, deklaracja dotyczy wzajemnych relacji w związku z sytuacją gospodarczą Ukrainy, zwłaszcza w sektorze rolnym. "Głównym przedmiotem deklaracji jest wskazanie Federacji Rosyjskiej jako agresora, (...) który doprowadził do kryzysu gospodarczego w Polsce i wielu innych krajach europejskich w poprzednich latach, czego efektem było zaburzenie wolnego rynku w handlu zbożem i innym produktami, co m.in doprowadziło do tego ze w Polsce doszło do masowych protestów".

grupa azoty puławy, kamola, import nawozów, rosja, białoruś

Prezes Grupy Azoty "Puławy" proponuje 30-procentowe cło na nawozy mineralne z Rosji i Białorusi

Wprowadzenie 30-procentowego cła na nawozy mineralne pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego zaproponował prezes Grupy Azoty „Puławy” Hubert Kamola. Podał, że strata spółki przekroczyła 1,2 mld zł netto, zarząd przygotował...

Maliszewski zaznaczył, że deklaracja ma jasno wyrażać, iż "to nie Polska, nie Litwa, nie Ukraina są krajami, których rolnicy, których przedsiębiorstwa doprowadziły do sytuacji kryzysowej na wielu rynkach rolnych, a bezpośrednim sprawcą jest agresja Federacji Rosyjskiej i wojna, która została wywołana wobec Ukrainy".

W deklaracji wskazano również, że kraje Trójkąta Lubelskiego domagają się od instytucji europejskich podjęcia stanowczych działań w sprawie ograniczenia importu z Rosji, tranzytu produktów z Rosji i Białorusi na terytorium UE oraz wprowadzenia ograniczeń dla biznesu rosyjskiego, a także w zakresie technologii dot. produkcji rolnej - poinformował Maliszewski.

Szef sejmowej komisji podkreślił, że deklaracja nie dotyczy negocjacji związanych z handlem pomiędzy Ukrainą a państwami członkowskimi członkowskich, ani dołączenia Ukrainy do UE.

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy. 

Poleć
Udostępnij