COPA ma nowe władze. Lambert nowym prezydentem
Christine Lambert z FNSEA (Narodowa Federacja Gospodarstw Rolnych) wygrała wybory na prezydenta COPA i będzie kierować pracami organizacji przez najbliższe dwa lata.
Francuzka obejmuje funkcję w kluczowym momencie, gdyż w najbliższych miesiącach zapadną ważne decyzje - poczynając od przyjęcia budżetu Unii Europejskiej i założeń przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.
COPA: za mało pieniędzy na rolnictwo
- W imieniu polskich organizacji rolniczych gratulujemy i deklarujemy pełną współpracę w tych trudnych dla europejskiego rolnictwa czasach - powiedział po ogłoszeniu wyników wyborów Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych i kończący kadencję wiceprezydent Copa.
- Zaufanie, jakim obdarzyli mnie moi europejscy koledzy jest dla mnie zaszczytem. Jestem jednak świadoma odpowiedzialności spoczywającej na tej Prezydencji. Rolnicy z całej Europy są zaniepokojeni, a wiele kwestii jest niejasnych - powiedziała Lambert.
- W najbliższej przyszłości musimy znaleźć odpowiedzi na pytania związane z WPR, strategią "Od pola do stołu", Zielonym Ładem, Brexitem czy też planem ożywienia gospodarczego. Jestem przekonana, że rolnictwo ma strategiczne znaczenie dla Europy co stało się jeszcze jaśniejsze w wyniku kryzysu COVID-19. Europa musi wrócić do swoich ambicji rolniczych - dodała.
Copa Cogeca apeluje o interwencję na rynku mleka
Producentka trzody chlewnej z departamentu Maine i Loara powiedziała, że będzie kontynuować dzieło poprzednika, Joachima Rukwieda, który bronił interesów europejskich rolników.
Nowa przewodnicząca Copa wymieniła najważniejsze priorytety, którymi zajmie się podczas kadencji, poczynając od godziwych zarobków dla rolników, które są jej zdaniem warunkiem wstępnym do realizacji "wielce ambitnych celów UE, które czasem wydają się nieosiągalne".
- Te trzy lata były trudne dla całej społeczności rolniczej. Całkiem niedawno kryzys COVID-19 pokazał nam, że bez europejskich rolników nie można zapewnić stabilnych i bezpiecznych dostaw żywności. Trzeba położyć na to nacisk w ramach dyskusji na temat Europejskiego Zielonego Ładu. Jestem przekonany, że moja następczyni świetnie wywiąże się ze swojej roli - powiedział Rukwied.
Na wiceprezydentów Copa zostali wybrani: Tim Cullinan (Irlandia), Palle Borgström (Szwecja), Massimiliano Giansanti (Włochy), Pedro Gallardo (Hiszpania), Mladen Jakopović (Chorwacja) oraz Roomet Sormus (Estonia).
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś