Bruksela walczy z nieuczciwymi praktykami w łańcuchu dostaw żywności
Komisja Europejska zamierza ograniczyć najbardziej szkodliwe praktyki handlowe i zapewnić rolnikom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom większą pewność działania na rynku.
- W łańcuchu dostaw żywności istnieje nierównowaga siły przetargowej. Podejmujemy działania, ponieważ nieuczciwe postępowanie handlowe zagraża rentowności podmiotów będących uczestnikami łańcucha - zapewnia Jyrki Katainen, wiceszef KE.
Bezpieczeństwo żywności budzi wiele wątpliwości. Bruksela chce to zmienić
- Ustanowienie minimalnych norm i wzmocnienie egzekwowania prawa powinno sprawić, że podmioty te będą mogły uczciwie ze sobą konkurować, a tym samym wzrośnie ogólna wydajność łańcucha dostaw. Opowiadamy się jasno za uczciwymi praktykami biznesowymi - dodał.
Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich stwierdził z kolei.
- Każdy łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Aby łańcuch dostaw żywności był skuteczny i wydajny, jego uczestnicy muszą postępować uczciwie. Chcemy przede wszystkim wyeliminować obecny w tym łańcuchu "czynnik strachu" zapewniając poufność procedury składania skarg.
Wśród nieuczciwych praktyk, które mają być zakazane, wymienia się opóźnione płatności za produkty łatwo psujące się, anulowanie zamówień w ostatniej chwili, jednostronne zmiany warunków umowy lub zmiany tychże warunków z mocą wsteczną oraz żądania, aby dostawca płacił za zmarnowane produkty.
Jakość żywności to siła eksportu. Znak "Polska smakuje" zobowiązuje
Pozostałe praktyki będą dozwolone pod warunkiem, że z góry zostaną zawarte w umowie pomiędzy stronami.
Państwa członkowskie mają obowiązek wyznaczenia organu odpowiedzialnego za egzekwowanie nowych przepisów.
W przypadku dowiedzionego naruszenia "reguł gry" odpowiedzialny organ będzie mógł nałożyć proporcjonalną i zniechęcającą karę.
Będzie mógł wszczynać dochodzenie z własnej inicjatywy lub w oparciu o skargę (składający ją będzie miał prawo zażądać zapewnienia poufności i anonimowości, aby chronić swoją pozycję w relacji z partnerem handlowym).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś