Susza zrobiła swoje. Warzyw jest mało i są drogie
Z powodu suszy w Polsce i UE niższe są zbiory warzyw. Przełożyło się to już na duży wzrost cen. Według danych ministerstwa rolnictwa w sierpniu w relacji rocznej podrożała m.in. marchew, cebula i kapusta.
Susza obejmuje kraje słynące ze zbiorów warzyw z Belgią na czele, która jest największym producentem warzyw mrożonych we Wspólnocie - informują analitycy PKO Banku Polskiego. Straty w zbiorach do przetwórstwa w UE w niektórych przypadkach (np. cebuli) mogą wynieść 15-50 proc.
Powiększa się obszar objęty suszą
W lipcowym szacunku ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych GUS szacował wstępnie, że produkcja warzyw w Polsce może obniżyć się o 8 proc. w skali roku.
W dół mocno leci produkcja mrożonek. W czerwcu i lipcu duże zakłady wyprodukowały ich mniej o 30 proc., co związane jest ze spadkiem podaży surowca do przetwórstwa. Skala spadku tej wytwórczości jest znacznie większa od oszacowanego przez GUS spadku zbiorów warzyw gruntowych.
Wskazuje to na możliwość korekty w dół prognoz produkcji warzyw w kolejnej, wrześniowej publikacji GUS, zwłaszcza, że według IUNG w lipcu i sierpniu susza rolnicza utrzymywała się wciąż na znacznym terytorium kraju.
Wzrost zbiorów owoców przekłada się z kolei na większą produkcję mrożonek. Według danych GUS dla firm zatrudniających 50 i więcej osób wytwórczość w czerwcu oraz lipcu wzrosła o 24 proc. do rekordowego, jak na ten okres, poziomu 198 tys. t.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś