Sprzedaż nieruchomości rolnych minimalnie wzrosła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2019,8:05 Aktualizacja: 08-08-2019,8:06
A A A

Prawie 58 tys. aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości rolnych zawarto w zeszłym roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ogółem w 2018 roku podpisano 525,1 tys. aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości, o 7,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost wystąpił w przypadku sprzedaży działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym (o 12,5 proc.), sprzedaży lokali (o 9,7 proc.), sprzedaży działek niezabudowanych (o 9,7 proc.) oraz sprzedaży nieruchomości innych (o 6,8 proc.).

GUS oszacuje dzierżawy także w szarej strefie?

Jesienią 2020 r. Główny Urząd Statystyczny zrealizuje powszechny spis rolny. Czy uda mu się wówczas zebrać dane na temat rzeczywistych rozmiarów dzierżaw ziemi, z których wiele ma tak naprawdę charakter nieformalny?...
"Największy spadek odnotowano natomiast w przypadku aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (o 9,9 proc.) oraz oddania przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w użytkowanie wieczyste wraz ze sprzedażą budynku (o 8,4 proc)" - podał GUS.

Jeśli chodzi o nieruchomości rolne, zawarto 57 780 aktów notarialnych. Oznacza to minimalny, półprocentowy wzrost w stosunku do liczby z 2017 r. (57 tys. 492).

Względna stabilizacja jeśli chodzi o obrót nieruchomościami rolnymi w ocenie ekspertów w wynika m.in. z wprowadzonego w 2016 r. ograniczenia ustawowego, zgodnie z którym ziemia ma trafiać przede wszystkim w ręce rolników.

Ci jednak z uwagi na problemy na poszczególnych rynkach i coraz trudniejsze warunki atmosferyczne nie mają zazwyczaj tyle środków, by swobodnie inwestować w powiększenie areału. Zwłaszcza, że trzeba na to rzeczywiście sporych zasobów pieniężnych. Średnia cena za hektar gruntu ornego w Polsce to (według danych na koniec ub.r.) 45 tys. 743 zł.

Poleć
Udostępnij