Rzepak droższy niż przed rokiem
Od lipca do września rzepak był w Polsce o około 11 proc. droższy niż w tym samym czasie przed rokiem. To okres kumulacji skupu surowca, kiedy połowa zbiorów trafia do punktów.
Ministerstwo rolnictwa podało, że przedsiębiorstwa skupujące rzepak w wymienionych miesiącach przeciętnie płaciły (netto) dostawcom około 1500 zł za tonę - informują analitycy BGŻ BNP Paribas.
Rzepak coraz mocniejszy na giełdach
Stawka została wyliczona jako średnia cena rzepaku zakupionego w ramach zawartych kontraktów i poza nimi. W stosunku do analogicznego okresu 2014 roku surowiec był droższy o 11 proc., ale w porównaniu ze średnią z ostatnich 3 lat... tańszy o 8 proc.
Rzepak na krajowym rynku drożeje od początku bieżącego sezonu. Najpierw sprzyjały temu negatywne korekty prognoz zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej i w Kanadzie. Z kolei w ostatnich tygodniach (według Sparksa) na wzrost notowań wpływ ma przede wszystkim wstrzymywanie się unijnych producentów ze sprzedażą większych ilości surowca. Rolnicy czekają bowiem, aż - w warunkach niższej podaży rzepaku - ceny pójdą w górę.
Resort rolnictwa podaje, że w trzecim tygodniu października przeciętna stawka zakupu nasion rzepaku w zakładach tłuszczowych wyniosła 1601 zł netto za tonę.