Rynek Wenezueli otwarty na pszenicę konsumpcyjną z Polski
Wenezuela dopuściła możliwość przywozu pszenicy konsumpcyjnej z Polski. Po wizycie przedstawicieli tamtejszych służb ustalono wymagania fitosanitarne dla tego ziarna.
„W związku z zainteresowaniem polskich przedsiębiorców sprzedażą zbóż do Wenezueli, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przy zaangażowaniu Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicieli branży zbożowej (m.in. Izby Zbożowo-Paszowej), podjął stosowne działania w celu umożliwienia realizacji eksportu pszenicy konsumpcyjnej na ten rynek” – przekazuje w komunikacie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Port Gdańsk: aktualne możliwości przeładunkowe głównych terminali zbożowych to 300 tys. t miesięcznie
Jak dodaje, w dniach 2-7 czerwca odbyła się wizyta robocza w Polsce przedstawicieli organizacji ochrony roślin Wenezueli (Instituto Nacional de Salud Agricola Integral - INSAI).
„Celem tej wizyty była ocena organizacji eksportu zbóż i systemu certyfikacji oraz ustalenie warunków fitosanitarnych eksportu pszenicy z Polski do Wenezueli. Strona wenezuelska zrealizowała audyt w kilku wybranych miejscach, m.in. w Oddziałach Granicznych w Gdańsku i Gdyni, gdzie zapoznała się z funkcjonowaniem terminali przeładunkowych w tych portach” – wskazuje PIORiN.
Ponadto goście z Wenezueli odwiedzili firmę zajmującą się eksportem zbóż, producenta zbóż oraz akredytowane laboratorium komercyjne, realizujące badania na potrzeby skupu ziarna przez firmy eksportujące.
„W wyniku tych działań polski system organizacji eksportu został przez INSAI oceniony pozytywnie. W związku z tym dopuszczono możliwość eksportu i ustalono wymagania fitosanitarne dla pszenicy konsumpcyjnej eksportowanej z Polski do Wenezueli” – czytamy w komunikacie Inspekcji.
Wspomniane wymagania są dostępne tutaj.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś