W minionym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na najważniejszych światowych giełdach przeważnie zniżkowały.
Pszenica w najbliższym kontrakcie na paryskim Euronext kosztowała 183,3 euro za tonę, czyli o 3,2 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Jeszcze większe spadki zanotowano na CBoT w Chicago - o 4,7 proc. do 181,7 dolarów za 1000 kilogramów.
FAMMU/FAPA informuje tymczasem, że w górę poszły prognozy zbiorów zbóż w Unii Europejskiej. W ostatnim raporcie francuska firma Strategie Grains podwyższyła przewidywaną produkcję z 307,2 do 308,5 mln ton. Korekta dotyczyła przede wszystkim pszenicy miękkiej - z 140,4 do 141,4 mln ton.
Zdaniem analityków to mogła być jedna z ważniejszych przyczyn spadku cen na unijnych giełdach. Stawki we Wspólnocie poleciały też w dół prawdopodobnie z powodu niższych notowań tego gatunku zboża w kontraktach terminowych na CBoT.
Natomiast stawki kukurydzy były mniej więcej na poziomie sprzed tygodnia. Ceny w kontrakcie czerwcowym na Euronext wyniosły 164 euro za tonę (bez zmian), zaś na CBoT spadły tylko o 0,5 proc. do 148,1 dolarów.
W USA pszenica tanieje z kilku powodów. Po pierwsze poprawiła się pogoda w pasie upraw, co wpłynie na polepszenie kondycji zasiewów. Po drugie tygodniowy eksport z USA był rekordowo niski w tym sezonie. To efekt dalszego umacniania się dolara. Amerykańska waluta jest najmocniejsza od około 12 lat.
Korzystają na tym unijni sprzedawcy. W minionym tygodniu KE wydała licencje eksportowe dla 741 tys. ton pszenicy miękkiej, a jej dotychczasowy wywóz osiągnął już 26,4 mln ton, czyli o 9 proc. więcej niż o tej samej porze przed rokiem.