Producenci żywności mogą zapewnić sobie stałe kontrakty
Polscy producenci artykułów rolno-spożywczych mogą zająć na rynku kazachskim miejsce dostawców z Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) i zapewnić sobie tam stałe kontrakty - mówi Julia Horodecka z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Jak powiedziała szefowa biura PAIH w Nur-Sułtanie, do końca czerwca w EUG (Kazachstan, Rosja, Białoruś, Kirgistan i Armenia) nie obowiązują cła importowe na takie art. rolno-spożywcze jak: ziemniaki, cebula, czosnek, kapusta, marchewka, papryka, żyto, ryż, gryka, soki i gotowe artykuły spożywcze dla dzieci.
BSE. Kazachstan zniósł ograniczenia, ale nie dla całej Polski
To szansa dla polskich producentów, ale ekspertka przestrzegła, że kazachski rynek jest podatny na wahania kursu lokalnej waluty, a przed nawiązaniem współpracy z lokalnym partnerem należy właściwie zabezpieczyć interesy firmy.
W ocenie PAIH Kazachstan to kluczowe ogniwo Nowego Jedwabnego Szlaku. Horodecka wskazała, że w 2019 r. kolejowe przewozy towarowe między Chinami a tym krajem wzrosły o 25 proc. rok do roku.
Wiodącym hubem transportowym na szlaku jest pierwszy port lądowy w Kazachstanie i jednocześnie największy park logistyczny w Azji Centralnej - Khorgos. Tylko w 2018 r. odprawiono tam ponad 27 tys. kontenerów. Głównym odbiorcą chińskich towarów przechodzących przez port jest Rosja, a ponad 20 proc. wszystkich odprawionych w nich pociągów pochodzi z Polski.
- Wysyłka towaru przez Khorgos skraca czas dostawy o połowę, dlatego zachęcamy polskich przedsiębiorców do korzystania z tego punku przeładunkowego - powiedziała Horodecka.
Zwróciła uwagę, że Kazachstan oferuje szereg zachęt i ulg podatkowych dla potencjalnych inwestorów z zagranicy.
- Za inwestowaniem na tamtejszym rynku przemawia również konkurencyjne położenie geograficzne i ogromny potencjał tras tranzytowych, a współpraca gospodarcza z Kazachstanem zapewnia dostęp do rynków EUG, Azji Centralnej oraz Zachodnich Chin - wyliczyła.
Dodała, że w Kazachstanie mają powstać centra hurtowo-dystrybucyjne, które będą oferować wyspecjalizowane usługi: poczynając od przechowalnictwa i przetwórstwa, aż do dystrybucji i zbytu towarów.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś