Ponad 2 mld zł kredytów objętych Funduszem Gwarancji Rolnych. Inwestycje głównie w maszyny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2023,12:55 Aktualizacja: 05-04-2023,12:56
A A A

Blisko 11 tys. gwarancji z Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR) udzielił do końca marca br. państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jak przekazał, pozwoliło to zabezpieczyć łącznie ponad 2 mld zł kredytów dla rolników i przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego. Niemal połowa udzielonych gwarancji przypada na 2022 r.

Bank przypomina w komunikacie, że FGR to pierwszy na rynku fundusz gwarancyjny dostępny dla całego sektora rolnego, który ma wspierać i wyrównywać szanse gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego w dostępie do finansowania. Z tego funduszu BGK udziela gwarancji spłaty kredytu oraz dopłat do odsetek od kredytów obrotowych na bieżące finansowanie działalności gospodarczej.

Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027, Prefinansowanie inwestycji w gospodarstwach, pożyczki z BGK, Bank Gospodarstwa Kra

Będą pożyczki z BGK na finansowanie niektórych projektów rolnych

Podobnie jak w poprzednich perspektywach finansowych pojawią się pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego, jako wyprzedzające finansowanie dla niektórych projektów w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 - wynika z...

Konieczne bodźce rozwojowe

- Sektor rolno-spożywczy jest jednym z istotnych elementów polskiej gospodarki. Dynamiczny wzrost eksportu żywności wspomaga dodatnie saldo w handlu zagranicznym oraz tworzy miejsca pracy. Gwarancje BGK dla sektora rolnego z FGR skutecznie wypełniają lukę w obszarze zabezpieczeń wymaganych przez banki. Aktualnie, ze względu na kryzys, rynek rolno-spożywczy, zwłaszcza mikroprzedsiębiorstwa potrzebują dodatkowych bodźców do dynamicznego rozwoju – podkreślił cytowany w komunikacie Mateusz Walewski, główny ekonomista, dyrektor Departamentu Badań i Analiz BGK.

Zakup maszyn i urządzeń

Pracownicy departamentu opracowali raport pt. „Efekty programu gwarancji z FGR dla sektora rolnego” na podstawie badań zrealizowanych wśród odbiorców gwarancji dla sektora rolnego z 2022 r. Zgodnie z jego wynikami, 69 proc. gospodarstw rolnych i 62 proc. firm dzięki wsparciu gwarancyjnemu z FGR zrealizowało inwestycję lub było w trakcie jej realizacji. Inwestycje obejmowały przede wszystkim zakup lub remont maszyn, urządzeń oraz linii produkcyjnych, a także sprzętu rolniczego. Ponadto co jedenasta badana firma twierdzi, że kredyt pozyskany z gwarancją FGR pozwoliły jej na rozwój działalności eksportowej. A trzeba tu dodać, że kredyty zabezpieczone gwarancją z FGR wspierają inwestycje w sektorze rolnym od blisko 5 lat.

akcje kredytowe, dopłaty do kredytów rolniczych, ARIMR, wsparcie dla rolnictwa

Dodatkowe limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do kredytów

Na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła  współpracującym bankom na 2023 r. dodatkowe limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do kredytów. Kredyty na...

Przychody w górę

„81 proc. gospodarstw rolnych i 73 proc. firm uczestniczących w badaniu dostrzega wpływ gwarancji na poprawę ich płynności finansowej. 41 proc. ankietowanych firm twierdzi, że kredyt zabezpieczony gwarancją z FGR przyczynił się do wzrostu ich obrotów, a ponad połowa gospodarstw rolnych (55 proc.) dzięki kredytowaniu z gwarancją zwiększyła przychody. Jak pokazują wyniki badania, rośnie zadowolenie przedsiębiorców ze wsparcia w formie gwarancji, która dodatkowo umożliwia także skorzystanie z dopłaty do odsetek. 93 proc. odbiorców poleciłoby ten rodzaj wsparcia BGK swoim znajomym rolnikom i przetwórcom rolnym” – podkreśla bank.

Poleć
Udostępnij