Polska pobiła rekord w eksporcie zbóż
Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (podawanych przez Sparks Polska) eksport zbóż z kraju w sezonie 2014/15 wyniósł 6,45 mln ton. To o 1,52 mln ton (31 proc.) więcej niż rok wcześniej.
Oznacza to, że do innych państw sprzedano blisko 44 proc. krajowej produkcji zbóż z 2014 roku (+3,49 mln ton) - podają analitycy BGŻ BNP Paribas. Eksperci podkreślają, że zmieniła się struktura towarowa eksportu bowiem bardzo wzrosło znaczenie pszenicy, której wywieziono aż 4,45 mln ton wobec 2,48 mln ton w sezonie 2013/14.
To efekt bardzo wysokich zbiorów w kraju, słabej jakości ziarna z Francji, ograniczeń w eksporcie z Rosji i Ukrainy, słabego euro i złotego oraz niskich zbiorów w państwach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Rosja chce eksportować więcej zbóż
Warto zauważyć, że eksport pszenicy poszedł w górę o blisko 2 mln ton, czyli prawie tyle, ile w ubiegłym roku wzrosła produkcja (2,14 mln ton). Tym samym udział sprzedaży w wytwórczości zwiększył się do 38 proc. wobec 26 proc. sezon wcześniej.
Aż o 122 proc. do 557 tys. ton wzrosły również wysyłki pszenżyta. Eksperci podkreślają, że w minionym 5 latach sprzedawaliśmy średnio zaledwie około 160 tys. ton ziarna. W minionym sezonie do innych państw wysłano również więcej owsa - o 167 proc. do 83 tys. ton. Ponad połowa tego zboża trafiła do Hiszpanii.
W dół poleciał z kolei eksport żyta i kukurydzy. Żyta za granicę sprzedano 558 tys. ton (-44 proc.). To efekt mniejszych o 17 proc. zbiorów. Natomiast wysyłki kukurydzy spadły aż o 38 proc. (do 609 tys. ton) z powodu większego zużycia paszowego w kraju i silnej konkurencji ze strony Ukrainy.
Przed rokiem wzrosło znaczenie transportu morskiego w handlu zagranicznym zbożem. Tą drogą wysłano do odbiorców - według wstępnych obliczeń resortu finansów - 61 proc. ziarna (57 proc. rok wcześniej).