Polska eksportuje mniej zbóż
W dwóch pierwszych miesiącach 2016 roku Polska sprzedała znacznie mniej zbóż niż przed rokiem. Szczególnie duże spadki dotyczyły kukurydzy, owsa i pszenicy.
Z danych Ministerstwa Finansów (za resortem rolnictwa) wynika, że w styczniu i lutym eksport głównych rodzajów zbóż wyniósł 798 tys. ton i był o 28 proc. (306 tys. ton) niższy niż w tym samym okresie przed rokiem. Wartość sprzedaży wyniosła 639 mln zł (-31 proc.) - informują analitycy BGŻ BNP Paribas.
Pszenica podrożała na giełdach
Eksperci podkreślają, że jest to przede wszystkim efekt mniejszego wywozu pszenicy - 642 tys. ton wobec 919 tys. ton (-30 proc.) w tym samym czasie przed rokiem. Co więcej, o 4 proc. obniżyła się przeciętna cena jednostkowa eksportowanego ziarna i na początku roku wynosiła 811 zł/ton (844 zł/ton rok wcześniej).
Zmienna jest też struktura geograficzna polskiego eksportu tego gatunku zboża. W dwóch pierwszych miesiącach br. na pierwsze miejsce wśród odbiorców wysunął się Egipt, do którego wypłynęło z Polski 120 tys. ton ziarna (+3 proc.).
Tuż za tym afrykańskim krajem są Niemcy (119 tys. ton), a na trzecim miejscu pojawiła się nieoczekiwanie RPA (81 tys. ton). Dopiero na czwartej lokacie uplasowała się Arabia Saudyjska (63 tys. ton), która była głównym naszym partnerem w 2014 r. W pierwszej "10" odbiorców jest aż sześć krajów afrykańskich, dwa z Europy, jeden z Bliskiego Wschodu i Karaibów.
Znacznie spadły wysyłki kukurydzy - o 44 proc. (44 tys ton) do 56 tys. ton. Aż 84 proc. ziarna trafiło do Niemiec. O wiele mniej do innych krajów sprzedaliśmy też owsa - zaledwie 11 tys. ton (-44 proc. r/r). Tylko eksport żyta i jęczmienia poszedł w górę - odpowiednio o 6 proc. do 58 tys. ton i o 166 proc. do 30 tys. ton.