Polska eksportuje coraz mniej zbóż
W pierwszej połowie br. eksport zbóż z Polski w skali roku spadł aż o 22 proc. Z wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za resortem rolnictwa) wynika, że sprzedaż wyniosła 2,69 mln ton w porównaniu z 3,42 mln ton w ubiegłym sezonie.
Z powodu spadku średnich cen zbóż wartość wywozu poleciała w dół jeszcze bardziej - do 27 proc. Jak podają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas wysłane do innych krajów zboże warte było 488 mln euro, czyli prawie o 180 mln mniej niż w analogicznym czasie 2015 roku.
Zboża nadal tanieją na giełdach
Polski eksport zbóż oparty był na pszenicy, której sprzedano 2,07 mln ton, czyli 77 proc. całego wywozu. Wysyłki tego gatunku zboża też jednak były niższe niż sezon wcześniej - o 18 proc. (0,46 mln ton) .
Z danych Sparks Polska wynika, że 4/5 ziarna trafiło do zagranicznych odbiorców przez porty morskie, co nie powinno dziwić bowiem większość zboża wysłano do Arabii Saudyjskiej i krajów afrykańskich.
Drugim najważniejszym zbożem w eksporcie była kukurydza, choć jej znaczenie w sezonie 2015/16 wyraźnie spadło. W pierwszej połowie 2016 r. wyeksportowano 177 tys. ton tego gatunku, czyli prawie o połowę (150 tys. ton) poniżej ubiegłorocznego wyniku. Zdecydowana większość ziarna trafiła do Niemiec.
W pierwszych sześciu miesiącach br. stosunkowo nieznacznie zmalał eksport żyta, który wyniósł 171 tys. ton (-9 proc.). Podobnie - jak w przypadku kukurydzy - towar wysyłany był głównie do naszych zachodnich sąsiadów.
Eksperci uważają, że w drugiej połowie roku i w całym sezonie 2016/17 eksport zbóż z Polski zwiększy się. Produkcja pszenicy i kukurydzy może być bowiem wyższa niż przed rokiem. Co więcej, nasi konkurenci w sprzedaży (Francja, Niemcy i kraj bałtyckie) zebrali mniej pszenicy niż w 2015 r. Z kolei hamująco na naszą sprzedaż wpłyną wysokie zbiory w krajach basenu Morza Czarnego.