Notowania zbóż spadają na giełdach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
04-10-2016,11:30 Aktualizacja: 04-10-2016,12:48
A A A

Na paryskiej giełdzie Euronext notowania kukurydzy w kontrakcie listopadowym obniżyły się przez tydzień o 0,9 proc. do 160,5 euro za tonę, a pszenicy w kontrakcie grudniowym o 0,2 proc. do 161,8 euro za 1000 kilogramów.

Eksperci zauważają, że mimo ostrej konkurencji w eksporcie wyniki tygodniowej sprzedaży z UE do krajów trzecich były lepsze niż tydzień wcześniej. Bruksela zezwoliła na wywóz 468 tys. ton pszenicy miękkiej, a od początku sezonu wysyłki tego gatunku wyniosły już 6,35 mln ton (+22 proc. r/r) - informuje FAMMU/FAPA.

zboża, skup zboża, ceny zbóż, pszenica, kukurydza, jęczmień, Izba Zbożowo-Paszowa

Handel zbożem niewielki. Rolnicy niezadowoleni z cen

Rolnicy nie chcą sprzedawać ziarna z powodu - ich zdaniem - niskich cen. Umiarkowane jest też zapotrzebowanie ze strony przetwórców, dlatego handel zbożem jest niewielki - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. "Handel ziarnem na...

Znacząco mniejsze są natomiast wyniki sprzedaży zagranicznej jęczmienia, która w skali roku spadła aż o 65 proc. do ok. 1,2 mln ton.

Notowania zbóż zniżkowały też na CBoT w Chicago. Za tonę kukurydza w najbliższym kontrakcie płacono 129,6 dolarów, czyli o 2,2 proc. mniej niż tydzień wcześniej, a pszenicy 146,6 dolarów (-1,6 proc.).   
 
W ostatnim raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) oszacowała globalną produkcję zbóż na 2.069 mln ton. Wzrosły przewidywane zbiory pszenicy z 743 do 747 mln ton, które mają być o 11 mln ton wyższe niż sezon wcześniej.

Dodatnie korekty dla krajów basenu Morza Czarnego, Kazachstanu i Kanady z nadwyżką zrekompensowały redukcję szacunków w UE. Tegoroczna produkcja tego gatunku we Wspólnocie jest sporym rozczarowaniem, tym bardziej, że na poziom cen w UE wpływać będą tendencje na rynku światowym.  
 
IGC obniżyła też przewidywane zbiory kukurydzy - z 1.030 do 1.027 mln ton uwzględniając przede wszystkim redukcję prognoz dla... Unii - z 61,6 do 59,5 mln ton. O ile globalna produkcja nadal jest rekordowa, to prognozy dla Wspólnoty - również w tym przypadku - są niskie.

Sytuacja na unijnym rynku kukurydzy przedstawia się więc odmienne w niż np. w USA czy na Ukrainie, gdzie zapowiadają się wyjątkowo dobre zbiory. A silna presja podażowa na świecie może niekorzystnie wpływać na stawki w Europie.

Poleć
Udostępnij