Karmimy Niemców i dajemy im... popalić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-08-2018,8:45 Aktualizacja: 23-08-2018,8:56
A A A

Aż jedną dziesiątą sukcesu eksportowego za Odrą nasza branża rolno-spożywcza zawdzięcza papierosom. Dzięki podwyżce cen wartość eksportu skoczyła aż o 79 proc.

"Który towar klasyfikowany jako żywność może być przebojem handlu Polski i Niemiec? Mięso, alkohol? Nie. To papierosy. Niemcy są największym odbiorcą naszego eksportu rolno-spożywczego, a głównym produktem są właśnie wyroby tytoniowe. I Polska, a właściwie czołowe światowe koncerny produkujące w Polsce, zarabia na tym coraz więcej" - pisze "Rzeczpospolita".

powiat włodawski, lubelszczyzna, lewe papierosy, straż graniczna, bug, barycz

Lewe papierosy w gospodarstwie i rzepaku

Grubo ponad 700 tys. zł są warte lewe papierosy, które na terenie jednego z gospodarstw w powiecie włodawskim (woj. lubelskie) znaleźli funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Pogranicznicy z placówek we Włodawie...

Dziennik dodaje, że według danych GUS wartość eksportu cygar i papierosów do zachodnich sąsiadów wzrosła w tym roku już o 78 proc., do 227 mln euro. To cieszy, ale i dziwi zarazem, ponieważ liczba wysłanych papierosów wzrosła "jedynie" o 18 proc.

To dane za pierwszych pięć miesięcy 2018 r. w porównaniu z takim samym okresem 2017 r. Jeszcze lepsze dane widać w eksporcie za cały 2017 r. - wartość sprzedaży papierosów do Niemiec podwoiła się z 272 mln do 559 mln euro. Wysłaliśmy wówczas 28,5 mld sztuk, czyli blisko półtora miliarda paczek.

Ten szalony wzrost dochodów producentów papierosów dr Magdalena Bodył, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, tłumaczy skokiem cen. Do tej pory stawka za papierosy eksportowane do Niemiec była dużo poniżej średniej ceny, po której papierosy były wysyłane z Polski po całym świecie.

Jeszcze w 2016 r. 1000 papierosów eksportowanych do Niemiec kosztowało średnio 8,9 euro, podczas gdy średnia cena eksportowa papierosów w 2016 r. wyniosła 13,5 euro. W 2017 r. stawka wzrosła o 14 proc., do 15,4 euro, za to cena papierosów eksportowanych do Niemiec skoczyła o 85 proc., do 16,5 euro za 1000 sztuk.

- Cena płacona przez importerów ma niewielki udział w finalnej cenie papierosów płaconej przez konsumenta - zauważa w rozmowie z gazetą dr Bodył. W Berlinie paczka papierosów kosztuje średnio 5,5 euro, 73,6 proc. z tego zabierają akcyza oraz VAT. U nas jest jeszcze nieco taniej, choć już coraz mniej - za paczkę płacimy średnio 3,19 euro, za to udział podatków wynosi 80,2 proc.
 

Poleć
Udostępnij