Jaja tak tanie nie były od lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2016,14:05 Aktualizacja: 18-08-2016,14:58
A A A

Na rynku unijnym wciąż spadają ceny jaj przeznaczonych do konsumpcji. W lipcu za 100 kilogramów produktów kategorii M i L płacono średnio 102,74 euro. To o 2,9 proc. mniej niż w czerwcu.

Zdaniem ekspertów Komisji Europejskiej to znaczna obniżka stawek bowiem w trzech poprzednich latach obserwowano nieznaczne wzrosty cen jaj w UE (średnio o 0,6 proc.). Analitycy zauważają, że towar ten był w minionym miesiącu aż o 23 proc. tańszy niż przed rokiem.

pisklęta, jaja wylęgowe

Polskie pisklęta i jaja trafią do Brazylii

Strona polska ustaliła z brazylijskim Ministerstwem Rolnictwa, Hodowli i Zaopatrzenia warunki eksportu naszych piskląt i jaj wylęgowych. Jednocześnie uzgodniono wymagania weterynaryjne zapisane we wzorze świadectwa zdrowia. Po trzech latach od...

W Polsce stawki leciały w dół jeszcze szybciej niż przeciętnie we Wspólnocie. Sto kilogramów jaj kosztowało w naszym kraju 103,17 euro, czyli aż 13,2 proc. poniżej cen z czerwca i 27,3 proc. mniej niż o tej porze przed rokiem. Obliczany natomiast przez Bank BGŻ BNP Paribas indeks cen w lipcu wyniósł 26 zł za 100 sztuk i był najniższy od czerwca 2011 r.

Potaniały również jaja przeznaczone do przetwórstwa. Według danych resortu rolnictwa w minionym miesiącu za tonę płacono średnio 2579,10 zł (-34,7 proc. r/r).

Eksperci przyznają, że trudno jednoznacznie ocenić spadkową tendencję cen jaj na unijnym i polskim rynku. Po części wynika to na pewno z sytuacji na amerykańskim rynku, gdzie szybciej niż przewidywano odbudowano stada kur niosek po epidemii ptasiej grypy. To z kolei przełożyło się na spadki stawek w tym wielkim kraju. Być może też, część producentów żywności, którzy do produkcji wyrobów wykorzystywali jaja, znalazła ich zamienniki, co ograniczyło popyt.

W Polsce dodatkowo - szacowane na podstawie wylęgów - pogłowie kur niosek w czerwcu było o 7,6 proc. większe niż przed rokiem. Mogło to wpłynąć na wielkość produkcji jaj i spadki cen.

Poleć
Udostępnij