IZP: żniwa w Polsce przebiegają wyraźnie szybciej niż w poprzednich latach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-07-2024,12:20 Aktualizacja: 29-07-2024,12:27
A A A

Żniwa w kraju nabierają tempa i przebiegają wyraźnie szybciej niż w poprzednich latach. Są one najbardziej zaawansowane na południowym zachodzie kraju, gdzie zboża podstawowe zebrano już z ponad 80 proc. areału - przekazała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa.

W komunikacie dodano, że znaczne zaawansowanie zbiorów notuje się także na południowym wschodzie kraju, gdzie zbiory zbóż przekroczyły półmetek. Z kolei na północy Polski zbiory powoli zbliżają się do półmetka, ale "nawracające opady opóźniają żniwa".

Podkreślono, że jakość zbieranego ziarna jest mocno zróżnicowana i zależna od okresu wegetacji i ilości wody w glebie. "Z terenu dobiegają informacje o niskim białku w ziarnie pszenicy, szczególnie na zachodzie kraju, przy dobrych pozostałych parametrach" - zaznaczono.

agroklimatolog, iung, kozyra, żniwa

Agroklimatolog: w przyszłości żniwa będą się zaczynały na początku lipca

Z powodu zmian klimatycznych żniwa w przyszłości będą się zwykle zaczynały na początku lipca – powiedział PAP prof. dr hab. Jerzy Kozyra z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. W tym roku temperatury od kwietnia są o 4 stopnie wyższe...

W opinii ekspertów IZP, "wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy o parametrach typowo konsumpcyjnych w łącznych zbiorach tego zboża może być mniejszy od spodziewanego przed rozpoczęciem żniw".

Z danych Izby wynika, że zbiory rzepaku ozimego w Polsce są na ukończeniu. "Z sygnałów płynących z terenu wynika, iż wielu regionach kraju rolnicy osiągali plony rzepaku niższe od spodziewanych, zazwyczaj w przedziale 2.5-3.5 t/ha" - przekazano. Dodano, że zaolejenie nasion wynosi ponad 42 proc.

Zaznaczono, że pomimo trwających zbiorów, "w większości regionów kraju rynkowa podaż ziarna jest uszczuplona". W opinii IZP, rolnicy niechętnie sprzedają ziarno przy obecnych cenach, przez co wielu z nich decyduje się na jego przechowanie. Podkreślono, że zboża sprzedają głównie ci producenci, którzy nie dysponują odpowiednią powierzchnią magazynową i potrzebują środków finansowych.

"Według wstępnych danych, w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj), eksport zbóż z kraju wyniósł ponad 11672 tys. ton wobec 10412 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu" - podano w raporcie.

kołodziejczak, żniwa, zboże, zbiory zbóż

Kołodziejczak: w tym roku rolnicy nie będą mieli problemu ze sprzedażą pszenicy

Zbiory zbóż w Polsce osiągną poziom zbliżony do zeszłorocznego, ale dzięki sytuacji na europejskich i światowych rynkach polscy rolnicy nie będą mieli problemów ze sprzedażą pszenicy - powiedział w czwartek w Sejmie...

Wytłumaczono, że eksport pszenicy wyniósł ponad 6162 tys. ton (wobec 4932 tys. ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu), żyta – 727 tys. ton (427 tys. ton), pszenżyta – 583 tys. ton (629 tys. ton), kukurydzy – 3611 tys. ton (3987 tys. ton), owsa – 155 tys. ton (95 tys. ton), a jęczmienia – 433 tys. ton (246 tys. ton).

"Z kolei, w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj) eksport rzepaku z kraju wyniósł ponad 730 tys. ton wobec 480 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu" - wskazano.

W lipcu br. eksport zbóż z kraju wyraźnie spowolnił. Wpłynęły na to m.in niskie zapasy ziarna w kraju na początku bieżącego sezonu 2024/25. "Oceniamy, iż w lipcu br., eksport pszenicy drogą morską raczej nie przekroczy 200 tys. ton. Śladowy będzie eksport kukurydzy" - podano.

Dodano, że "import zbóż ogółem w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj) wyniósł 714 tys. ton wobec 3250 tys. ton sprowadzonych do kraju w tym samym okresie poprzedniego sezonu".

Poleć
Udostępnij
Zapraszamy na Dzień Kukurydzy z PZPK - 12 września 2024 r.