Eksporterzy mogą sprawdzić, gdzie i jaka żywność jest poszukiwana
Polskie placówki dyplomatyczne informują o zainteresowaniu innych krajów dostawami produktów rolno-spożywczych. Ministerstwo rolnictwa uruchomiło zakładkę, gdzie można zobaczyć jaka żywność jest poszukiwana.
"Na naszej stronie internetowej uruchamiamy zakładkę: Możliwości eksportowe. W tym miejscu, na podstawie sygnałów z ambasad, będziemy informować o nowych możliwościach eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na rynki zagraniczne" - informuje resort.
Koronawirus będzie miał ograniczony wpływ na podaż żywności
Znajdą się tam ponadto dane kontaktowe, pod którymi będzie można uzyskać szczegółowe informacje. Jak zaznaczyło ministerstwo, wykorzystanie tych możliwości zależy już od samych przedsiębiorców i eksporterów.
Obecnie w zakładce znajdują się dwie oferty.
Rząd Indonezji podjął decyzję o tymczasowym zniesieniu wszelkich ograniczeń importowych wobec cebuli i czosnku, co oznacza brak konieczności uzyskiwania przez eksporterów kosztownych i długotrwałych pozwoleń. Nowa regulacja jest ważna do 31 maja 2020 r.
Singapur natomiast pilnie poszukuje dodatkowych źródeł dostaw produktów rolno-spożywczych, w tym przede wszystkim: produktów świeżych (dla wypełnienia luki w produktach importowanych z Australii) takich jak nabiał (mleko, jogurty, sery, masło, śmietana), warzywa (np. brokuły, papryka, sałaty).
Jest także zapotrzebowanie na warzywa mrożone, gotowe dania mrożone (np. pizza), owoce morza, makarony, warzywa w konserwach, sosy do spaghetti i dań gotowych.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś