Drób do Zanzibaru, wołowina – do Wietnamu. Ważne rozmowy w ministerstwie
Zanzibar jest zainteresowany importem drobiu z Polski – przekazał resort rolnictwa. Według niego, coraz bliżej jest porozumienia w kwestii wysyłania m.in. mięsa wołowego oraz z gęsi i kaczek do Wietnamu.
Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik spotkał się 7 września z przedstawicielami wietnamskich służb fitosanitarnych. Tematem rozmów była finalizacja trwających obecnie negocjacji dostępowych na tamtejszy rynek polskich produktów takich, jak: borówki, mięso wołowe oraz mięso z gęsi i kaczek.
KOWR podsumowuje półrocze. Polska najwięcej przychodów uzyskała z eksportu zbóż, mięsa i papierosów
Wietnam ważnym partnerem
„Wizyta przedstawicieli wietnamskich służb fitosanitarnych w Polsce odbywa się z inicjatywy polskiego resortu rolnictwa. Jest wynikiem intensywnych kontaktów dwustronnych, realizowanych m.in. w ramach prac polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa” – informuje w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jak w nim dodano, Wietnam jest dla Polski ważnym partnerem w zakresie wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi. W 2022 r. był głównym wśród krajów ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) odbiorcą tego asortymentu z Polski.
Zanzibar zainteresowany drobiem
Dzień wcześniej w resorcie odbyło się spotkanie z przedstawicielami administracji oraz biznesu Angoli i Tanzanii, przebywającymi w Polsce na zaproszenie Stowarzyszenia Innowatorów Wsi. Wiceminister Bartosik zwrócił wówczas uwagę na konieczność usunięcia barier, które ograniczają rozwój handlu. W tym kontekście wyraził nadzieję na możliwie szybkie uzgodnienie świadectw weterynaryjnych na szereg towarów w eksporcie do Angoli i Tanzanii. Rozmowy służb weterynaryjnych Polski z tymi krajami mają być kontynuowane.
Eksport polskiej wołowiny do Chin. Musimy się przygotować
„Przedstawiciele Angoli i Tanzanii z uznaniem odnieśli się do osiągnięć polskiego sektora rolno-spożywczego w branży drobiarskiej i podkreślili, że uważają Polskę za lidera w Europie pod względem jakości hodowli i przetwórstwa. Zwłaszcza przedstawiciele Zanzibaru (autonomicznej części Tanzanii) wyrazili nadzieję na nawiązanie bezpośrednich relacji handlowych z naszymi producentami w celu importu drobiu z Polski. Potwierdzili też zainteresowanie uzgodnieniem wzoru świadectwa zdrowia dla mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego. Ponadto strona zanzibarska poinformowała o chęci importu z Polski sprzętu i technologii produkcyjnych w celu wsparcia rozwoju swojego sektora drobiarskiego” – czytamy w komunikacie MRiRW.
Eksportujemy głównie pszenicę
Z danych resortu wynika, że w okresie styczeń-czerwiec 2023 r. eksport artykułów rolno-spożywczych do Angoli znacząco wzrósł, osiągając wartość 58 mln EUR. Głównym produktem eksportowanym na tamten rynek była pszenica, która stanowiła ok. 90 proc. wartości eksportu (51,6 mln EUR). Eksportowaliśmy także mięso i jadalne podroby z drobiu oraz jadalne podroby wołowe, wieprzowe, baranie i kozie.
W tym okresie wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Tanzanii wyniosła 25,4 mln EUR (wzrost o 375 proc. w porównaniu z okresem styczeń-czerwiec 2022 r). Głównym eksportowanym towarem była pszenica.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś