Ceny zbóż na giełdach wciąż lecą w dół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2015,13:00 Aktualizacja: 09-09-2015,12:54
A A A

Pszenica w kontrakcie wrześniowym potaniała przez tydzień na Euronext aż o 10 proc. do 146,8 euro za tonę, zaś kukurydza z dostawą na listopad o 4,1 proc. do 162,3 euro za 1000 kilogramów.  

Stawki za pszenicę są najniższe w historii kontraktu wrześniowego (notowanego na giełdach od sierpnia 2013 roku) - informuje FAMMU/FAPA. Eksperci podkreślają, że od miesiąca ten gatunek zboża tańszy jest od kukurydzy. To prawdopodobnie wynik sporych strat w uprawach kukurydzy spowodowanych suszą.

W ostatnim raporcie KE obniżyła prognozę tegorocznych zbiorów kukurydzy w UE do 58,7 mln ton (76 mln ton w zeszłym roku), natomiast Międzynarodowa Rada Zbożowa oceniła je na 60,1 mln ton w porównaniu do blisko 67 mln ton w poprzednim raporcie.

Izba Zbożowo-Paszowa, skup zbóż, sprzedaż zbóż

Zbiory zbóż lepsze od wcześniejszych prognoz

Izba Zbożowo-Paszowa ocenia, że tegoroczne plony i zbiory zbóż podstawowych (bez kukurydzy) są lepsze od wcześniejszych prognoz. Eksperci szacują, że wyniosą one ok. 26,5 mln ton, czyli o 4 proc. więcej od średniej w ostatnich 5 latach. Mimo...

Uprawy pszenicy w Unii nie ucierpiały zbytnio z powodu upałów, które pojawiły się już na etapie dojrzałości zbóż. Negatywne skutki wysokich temperatur mogą być jednak widoczne w obniżonej zawartości białka w ziarnie. W najnowszych raportach tegoroczne zbiory pszenicy we Wspólnocie szacowane są - według różnych źródeł - na 140,6-144 mln ton.

Poza optymistycznymi prognozami unijnej produkcji pszenicy, na spore spadki cen może też mieć wpływ zaostrzająca się konkurencja o dostęp do kluczowych rynków zbytu, wewnątrz UE i pomiędzy krajami spoza Wspólnoty.

Notowania zbóż lecą w dół również na amerykańskich giełdach. Na CBoT w Chicago pszenica w kontrakcie wrześniowym potaniała przez tydzień o 5,7 proc. do 167,7 dolarów za tonę, zaś kukurydza o 4,4 proc. do 136,9 dolarów za 1000 kilogramów. Obecne stawki pszenicy są w Stanach Zjednoczonych najniższe od 2010 roku.

Na ceny zbóż w UE i USA wpływają ponadto: wzrastająca dostępność ziarna po żniwach, optymistyczne prognozy globalnych zbiorów (według MRZ - 1 988 mln ton, czyli o 17 mln ton więcej niż w poprzednim raporcie), wysokie zapasy początkowe na świecie szacowane na 445 mln ton oraz utrzymujące się niskie koszty frachtu ułatwiające przewóz zbóż.

Poleć
Udostępnij