Przedsiębiorcy muszą być odpowiedzialni za politykę klimatyczną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
01-12-2015,17:50 Aktualizacja: 01-12-2015,17:51
A A A

Czy i jak zmiany klimatu wpływają na strategie spółek – zastanawiali się eksperci podczas prezentacji analizy EY „Firmy i miasta na rzecz gospodarki niskoemisyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej”. Partnerem publikacji jest Instytut Innowacyjna Gospodarka.

Raport przygotowała międzynarodowa organizacja pozarządowa CDP, która przeprowadziła globalną ankietę wśród ponad 2 tys. największych firm. Reprezentowały one 51 krajów i 55 proc. kapitalizacji światowej gospodarki, w tym 17 spółek z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Okazało się, że największe spółki giełdowe i miasta w naszej części kontynentu zmieniają swoje strategie i szukają nowych możliwości rozwoju zmierzających do wdrożenia konkurencyjnej, niskoemisyjnej gospodarki.

Jak stwierdziła Joanna Wis, dyrektor regionu Europy Środkowo-Wschodniej CDP, firmy przykładają coraz większą wagę do kwestii klimatycznych. - Jeden z ważnych, nasilających się trendów to zaangażowanie inwestorów we wdrażanie strategii niskoemisyjnej w przedsiębiorstwach.

szczyt klimatyczny, cop21, paryż, redukcja, dwutlenek węgla, klimat, zalesianie, ministerstwo środowiska

Rusza szczyt klimatyczny. Polska za redukcją CO2

Na rozpoczynającej się dziś w Paryżu konferencji COP21 Polska poprze nowe porozumienie klimatyczne ograniczające emisję dwutlenku węgla. – Musi ono jednak być globalne, sprawiedliwe, zarówno dla państw rozwiniętych, jak i rozwijających...
Widać to także w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie 100 procent firm raportujących do CDP deklaruje, że angażuje się w politykę klimatyczną – powiedziała.

Na temat rozwiązań na rzecz ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej wypowiadali się też przedstawiciele administracji, biznesu i sektora pozarządowego. – Staramy się rozwijać tzw. zielone zamówienia publiczne, chociaż nie jest to rozwiązanie systemowe. Mamy przykłady praktyk, nie mamy jeszcze modelu, ale go budujemy – mówił Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury Miasta Stołecznego Warszawy.

Przykłady działań uwzględniających zmiany klimatyczne zaprezentowała IKEA, która – według jej przedstawicieli – w ciągu kilku najbliższych miesięcy stanie się w Polsce firmą niezależną energetycznie. Już posiada m.in. pięć farm wiatrowych i wkrótce uruchomi kolejną, a jej placówki dysponują panelami słonecznymi i pompami ciepła. IKEA opracowała również kodeks postępowania, według którego każdy z dostawców składa raport na temat efektywności energetycznej.

Na potrzebę zwiększenia działań na rzecz odpowiedzialnej polityki klimatycznej zwrócił uwagę prof. Bolesław Rok, ekspert Instytutu Innowacyjna Gospodarka. - W przypadku polityki klimatycznej ważne jest odpowiedzialne przywództwo. Myślę, że trochę tego brakuje w polskich firmach. Patrząc na nasz rynek, np. w rankingu najbardziej odpowiedzialnych polskich firm, 80 proc. z nich to spółki ponadnarodowe, a około 20 proc. to spółki skarbu państwa. Wśród liderów nie ma polskich firm. Takiego spojrzenia brakuje również w krajowej administracji – przekonywał.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama